Anasayfa /  Politika

ABD'den Yunanistan kışkırtması!

Yunanistan'ın ABD'den destek görmesi ve üslerini ABD'ye açması sonrası gerilimin daha da tırmanıyor. Forbes dergisi Türkiye'nin F-16 talebi reddedilirse hava gücü üstünlüğünü kaybeder iddiası yer aldı...

Abone ol
Abone ol Editör Mehmet Durna 29 Mayıs 2022 11:24

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in ABD’ye yaptığı ziyaret sırasında Washington’un Atina’ya F-35 savaş uçakları satmasını, öte yandan Ankara’nın F-16 savaş uçaklarını modernleştirme ve yeni savaş uçakları satın alma projesini engellenmesi için yoğun lobi yaptığını, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "Artık benim için Miçotakis diye biri yok" ifadesiyle buna sert tepki gösterdiğini hatırlatan dergi, Erdoğan'ın sert tepkisinin sürpriz olmadığını belirtti.

Paul Iddon tarafından kaleme alınan yazıda, Türkiye'nin Rusya'dan ileri S-400 hava savunma füze sistemi satın alması sebebiyle F-35 savaş uçağı programından çıkarılması ve 2019'da bu jetleri satın almasının yasaklanmasından bu yana hava gücünün geleceği hakkında soru işaretleri oluştuğu ifade edildi.

F-16'ların uzun süredir Türkiye'nin hava gücünün omurgası olduğu, ancak özellikle Block 30 modellerinin giderek daha fazla eskidiği kaydedilen yazıda, Türkiye'nin bu durumu bildiği için Ekim 2021'de F-16'ların en son ve en ileri modeli olan Block 70/72'lerden 40 adet talep ettiği ve bunun yanı sıra varolan jetleri için piyasa değeri yaklaşık 6 milyar doları bulan 80 adet yenileme kiti istediği hatırlatıldı ve yavaş yavaş yenileyene kadar Türkiye'nin F-16'larını bu anlaşmalarla önümüzdeki on yıl için operasyonel ve güncel tutmasının esas olduğu belirtildi.

 Yazıda "Miçotakis'in Washington'ı anlaşmanın reddedilmesi için ikna çabalarının başarılı olursa, Türkiye on yılın sonunda Batılı komşularının çok daha ileri savaş uçaklarına üstünlüğü kaptırarak elindeki F-16'larla kalabilir" ifadesi kullanıldı.

Süreç çoktan başladı

Sürecin halihazırda başladığı belirtilen yazıda, Yunanistan'ın 84 adet F-16'sını Block 72 Viper şekliyle güncelleme onayı alması, Ocak 2021'de HAF F-16 ile ilk uçuşu gerçekleştirdiği, HAF'lara Avrupa'nın en ileri F-16'ları unvanı verecek olan Locheeds Martin'in güncelleme programının Haziran 2027'de tamamlanmasını beklediği hatırlatıldı.

Öte yandan Fransa'nın da Yunanistan'ın filosunu güncellemesine Mirage 2000'lerle destek verdiği ve Atina'nın F3R standardın en son modeli 4.5-nesil Dassault Rafale jetlerinden en az 24 adetle bir filo oluşturduğu kaydedildi ve bu jetlerin Türkiye'nin elindeki jetlerin hepsinden üstün olduğuna dikkat çekildi.

 

Yorumlar