Anasayfa /  Ekonomi

ABD enflasyon verileri: FED faiz kararını ne zaman açıklar?

ABD'de mayıs enflasyonu yüzde 8,6 ile beklentileri aştı. Beklenti, mayısta da enflasyonun nisanda olduğu gibi yüzde 8,3 olmasıydı. Enflasyonun yüksek gelmesinin Fed'in faiz kararında etkili olacağı belirtilirken, ABD'nin sıkılaştırma politikasının dolar kurunda yukarı yönlü harekete neden olacağı vurgulandı. Fed ise faiz kararını 15 Haziran'da açıklayacak.

Abone ol
Abone ol 10 Haziran 2022 19:38

Tüm dünyanın merakla beklediği ABD mayıs ayı tüketici enflasyonu verisi açıklandı. Buna göre, mayısta yıllık tüketici enflasyonu beklentileri aşarak yüzde 8,6’ya yükseldi. Bu oran, ABD’de Aralık 1981 sonrasındaki 40 yılı aşan dönemin zirvesi oldu.

Bloomberg anketinde beklenti, nisanda olduğu gibi mayısta da enflasyonun yüzde 8,3 olacağı yönündeydi.

Tüketici fiyatları endeksinde aylık artışın yüzde 0,7 olması bekleniyordu ancak gerçekleşme yüzde 1 oldu. Nisanda bu kalemde artış yüzde 0,3 olmuştu.

Mayısta çekirdek enflasyon yüzde 6 oldu. Beklenti yüzde 5,9, nisan çekirdek enflasyonu yüzde 6,2 idi.

Mayısta aylık çekirdek enflasyon yüzde 0,6 oldu. Beklenti yüzde 0,5, nisan aylık çekirdek enflasyon yüzde 0,6 idi.

Veri sonrası dolar endeksi yükselirken, ons altın fiyatı önce hafif düştü, sonra yükseldi. ABD borsaları, veri sonrasında düşüşle açıldı.

ENERJİ ENFLASYONU YÜZDE 34,6

ABD’de yıllık enerji enflasyonu yüzde 34,6 olurken, gıda enflasyonu yüzde 10,1 oldu. Akaryakıt fiyatlarında yıllık artış yüzde 48,7 olarak açıklandı.

İkinci el araç fiyatlarındaki yıllık artış yüzde 16,1 oldu.

FED 15 HAZİRAN’DA FAİZ KARARINI AÇIKLAYACAK

ABD’de enflasyonun yükselişini sürdürmesi, martta 25 baz puan, mayısta 50 baz puan faiz artıran ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 50 baz puanlık faiz artışlarına devam etmesi olasılığını güçlendiriyor.

15 Haziran’da faiz kararını açıklayacak olan Fed’in yine 50 baz puanlık artış yapması ve politika faizini yüzde 1,5’e yükseltmesi bekleniyor.

Yorumlar