Anasayfa /  Kültür sanat

78. Yunus Nadi Ödülleri En İyi Roman Ödülü Sahibi Harika Bir Hayat romanıyla Hikmet Hükümenoğlu

78. Yunus Nadi Ödülleri sahiplerini buldu. Cumhuriyet Vakfı tarafından düzenlenen ödüllerde bu yıl En İyi Roman Ödülü'nü Harika Bir Hayat adlı romanıyla Hikmet Hükümenoğlu kazandı.

Abone ol
Abone ol 23 Kasım 2023 00:19

78. Yunus Nadi Ödülleri En İyi Roman Ödülü Sahibi Harika Bir Hayat romanıyla Hikmet Hükümenoğlu

78. Yunus Nadi Ödülleri sahiplerini buldu. Cumhuriyet Vakfı tarafından düzenlenen ödüllerde bu yıl En İyi Roman Ödülü'nü Harika Bir Hayat adlı romanıyla Hikmet Hükümenoğlu kazandı.
 

2023 Yunus Nadi Ödülleri'nin kazananları açıklandı. Bu yıl 78'incisi düzenlenen yarışmada, seçici kurullar tarafından, zorlu bir değerlendirme sürecinin ardından 6 dalda 9 çalışma ödüle değer bulundu.
 
Konur Ertop, Asuman Kafaoğlu-Büke, Zeynep Aliye, Öner Yağcı ve Gamze Akdemir'den oluşan seçici kurul, 78. Yunus Nadi Roman Ödülü'nün Hikmet Hükümenoğlu'nun Harika Bir Hayat adlı kitabına verilmesini kararlaştırdı.

Harika Bir Hayat
 
Harika!
 
İşlenmemiş bir elmas. Patlamaya hazır bir bomba. Ölüme uçan eşsiz bir kelebek.
 
1919'da başlayan, ne zaman bittiğini -henüz- bilemediğimiz bir hayat. Dokunduğu her şeyi güzelleştiren, dokunmadıklarında bile izini bırakan inanılmaz bir kadının, Harika'nın hayatı. Bazılarımız Harika, bazılarımız H. Kara, bazılarımız H. Ak olarak tanıyor onu - ki bunlar sadece bilinen kimlikleri. Yakın tarihimizin zor yıllarında, tanıdığımız simaların arasında dolaşan, dışarıdan normal görünse de ne zaman ne olağanüstülük göstereceği asla kestirilemeyen bir kadın.
 
Harika bir oyuncu, Harika bir şair, Harika bir istihbaratçı, Harika bir… Harika!
 
Körburun'un yazarı Hikmet Hükümenoğlu şaşırtmaya devam ediyor.
 
Her an yeni bir Harika'yla karşılaşabilirsiniz.
 
Harika, hislerini tarif ederken, "Sanki ben geriye çekildim ve başka bir kadın ışığa adım attı," cümlesini kuracaktı aylar sonra. Bu diğer kadın, kararlı, kendine güvenen ve başkalarının ne düşündüğüne aldırmayan biriydi. Sürekli kafasının içinde ona yeteri kadar iyi olmadığını söyleyip duran ses yok olmuş ve sırtındaki yük kalkar kalkmaz ruhu hafiflemişti.

Hikmet Hükümenoğlu
 
1971'de İstanbul'da doğdu. Kar Kuyusu (2005), Küçük Yalanlar Kitabı (2007), 47 Numaralı Kamara (2010), 04:00 (2012), Körburun (2016), Atmaca (2020), Harika Bir Hayat (2023) romanlarının yanı sıra 2018'de Aşka İnanmayanlar İçin Aşk Öyküleri adlı öykü kitabını yayımladı. Körburun'la 2017'de Attila İlhan Roman Ödülü'nü kazandı.

Yorumlar