Anasayfa /  Güncel

7. Yargı Paketi nedir? 7. Yargı Paketi yürürlüğe girecek mi?

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın yaptığı açıklamalardan sonra 7.Yargı Paketi merak konusu olmuştu. Binlerce vatandaş 7.Yargı Paketi'nin içeriğini merakla araştırırken 7. Yargı Paketi TBMM Genel Kurulu´nda kabul edildi. Bir çok düzenlemeyi kapsayan 7. Yargı Paketi'nin içeriği haberimizin detay kısmında...

Abone ol
Abone ol 30 Mart 2023 15:00

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın yaptığı açıklamalardan sonra 7.Yargı Paketi merak konusu olmuştu. Binlerce vatandaş 7.Yargı Paketi'nin içeriğini merakla araştırırken 7. Yargı Paketi TBMM Genel Kurulu´nda kabul edildi. Bir çok düzenlemeyi kapsayan 7. Yargı Paketi'nin içeriği haberimizin detay kısmında...

7. YARGI PAKETİ MECLİS'E GELDİ Mİ?

7. Yargı Paketi TBMM Genel Kurulu´nda kabul edildi. Kanunla beraber, çocuğu hasta annelere infaz ertelemesi getiriliyor. Kirada arabuluculuk zorunlu kılınıyor. Uyuşturucuyla mücadelede ağır cezalar öngörülüyor. Haciz işlemleri hakim kararıyla olacak. Göçmen kaçakçılığı suçu artırılıyor.

7. YARGI PAKETİ MADDELERİ NELER?

Konutlarda çat kapı haciz kalkıyor

Konutlarda hakim kararı olmadan haciz işlemi yapılamayacak. Konutlarda yapılacak hacizler bakımından; icra müdürünün verdiği haciz kararının ancak "hakim onayından geçmesnin ardından" yerine getirilebilmesi sağlanacak. Ayrıca, aile bireylerine ait ibadete özgü veya kişisel eşyalar ile ailenin ortak kullanımına hizmet eden tüm ev eşyaları, haczi caiz olmayan mallar arasına dahil edilecek. Buna göre evde ailenin ortak kullanımındaki buzdolabı, çamaşır makinesi, televizyon ve yatak ile baza gibi eşyalar alınamayacak. İcra takibine konu alacağa yetecek miktarı aşacak şekilde (taşkın) haciz yapılması kesin tabirle yasaklanacak. Örneğin borç 50 bin TL ise 50 bin TL'lik eşya üzerinde haciz olacak.

Bağımlılar için özel cezaevi

Bağımlılık yapma özelliği fazla olan sentetik uyuşturucu ve uyarıcı maddelere yönelik cezai yaptırımların daha caydırıcı hale getirilmesi için, sentetik katinon ve türevleri, sentetik opioid ve türevleri ile amfetamin ve türevleri uyuşturucu madde olarak kabul edilerek, bunlar da ceza dahiline alınıyor.

Böylelikle anılan maddelerin imal ve ticareti suçunun cezasının alt sınırı, 10 seneden 15 sene hapis cezasına çıkarılıyor.

Ayrıca tedavi ve rehabilitasyon programlarının yapılacağı müstakil ceza infaz kurumlarının açılabilmesine veya mevcut ceza infaz kurumlarının bir bölümünün bu amaç için düzenlenebilmesine imkan tanınacak. Yine, uyuşturucu kullanmak suçundan dolayı mahkum olup da denetimli serbestliğe ayrılan hükümlülere, ilaveten tedavi ve rehabilitasyon programlarına katılma zorunululuğu getirilecek.

Arabuluculukla ilgili yeni düzenlemeler

Kira ilişkisinden kaynaklanan uyuşmazlıklar (ilamsız icra yoluyla tahliye hariç), ortaklığın giderilmesine ilişkin uyuşmazlıklar, kat mülkiyetinden kaynaklanan uyuşmazlıklar ve komşu hakkıyla alakalı uyuşmazlıklar zorunlu arabuluculuk dahiline alınacak.

Ticari davalar ve iş sözleşmesinden kaynaklanan uyuşmazlıklar bakımından, itirazın iptali, menfi tespit ve istirdat davalarının zorunlu arabuluculuk dahilinde olduğu açık bir şekilde düzenlenecek. Uyuşmazlığın asıl tarafının arabuluculuk süreci ile arabuluculuk faaliyeti sonunda düzenlenen son tutanak hakkında bilgilendirilmesi konusunda arabulucuya zorunluluk getirilecek.

Kanun yoluna başvuru süreleri düzenlenecek

2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu, 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu ve 4675 sayılı İnfaz Hakimliği Kanunu'nda yer alan itiraz, istinaf ve temyiz kanun yollarına başvuru süreleri "iki hafta" şeklinde düzenlenecek ve böylelikle tekdüze hale getirilecek.

Bireysel dosya başvuruları

Geçici maddeyle, halen Anayasa Mahkemesi önünde derdest olan uzun yargılamadan kaynaklı bireysel başvuruların, Adalet Bakanlığı bünyesindeki Tazminat Komisyonuna aktarılabilmesi ve bu Komisyon tarafından incelenerek bir an evvel çözüme kavuşturulmasına yönelik düzenleme yapılmaktadır.

Göçmen kaçaklığı cezaları artacak

Göçmen kaçakçılığı suçuyla daha etkin mücadele edilebilmesi ve caydırıcılığın sağlanması için suçun cezasının alt sınırı 3 yıldan 5 yıla çıkarılıyor. Göçmen kaçakçılığı suçu, 6136 sayılı Kanun'un ek 12'nci maddesi dahiline olacak. Böylelikle, "göçmen kaçakçılığı" suçu sebebiyle el konulan araç, gereç ve malzemenin, milli savunma veya iç güvenlik hizmetleriyle doğrudan ilgili olması durumunda bunların Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı veya Sahil Güvenlik Komutanlığına tahsis edilebilmesine imkan sağlanabilecek.

Adli işlemler çerçevesinde "yurt dışına çıkamamak" şeklinde adli kontrol kararı verilen yabancılar hakkında, ilgili valiliğe Cumhuriyet Başsavcılığı üzerinden bu kararın kaldırılmasını talep etme yetkisi verilmesine ve idarenin yurt içinde kalmasını tehlikeli gördüğü yabancıların sınır dışı edilmesini sağlamak için hakim kararı alabilmesine imkan tanınacak.

Yorumlar