Anasayfa /  Ekonomi

7 Ekim Benzin, motorin ve LPG fiyatları ne kadar oldu?

Brent petrol fiyatlarında bir anda gerçekleşen yükseliş nedeniyle akaryakıt fiyatlarında da hareketlilik yaşandı. İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere il il akaryakıt fiyatları güncellendi. İşte detaylar...

Abone ol
Abone ol 07 Ekim 2022 17:01

BENZİN VE MOTORİNE ZAM GELDİ Mİ?

Bugünden itibaren geçerli olacak şekilde motorine 1 lira 53 kuruş zam geldi. Benzin ve LPG grubunda ise fiyat farklılığı olmadı. Motorine dün 1.39 TL, bir önceki gün ise 1.10 TL zam gelmişti. Böylece son 3 günde satış fiyatı 4.02 lira artmış oldu.

Benzine bugün zam gelmezken, önceki 2 günde toplam 1.37 lira yükşelişe gidilmişti. Söz konusu zamların ardından güncel akaryakıt fiyatları şu şekilde:

7 Ekim İstanbul Akaryakıt Fiyatları

İstanbul Benzin litre fiyatı: 20.61 TL

İstanbul Motorin (Mazot) litre fiyatı: 27.16 TL

İstanbul LPG litre fiyatı: 10.24 TL

7 Ekim Ankara Akaryakıt Fiyatları

Ankara Benzin litre fiyatı: 20.74 TL

Ankara Motorin (Mazot) litre fiyatı 27.26 TL

Ankara LPG litre fiyatı 10.25 TL

7 Ekim İzmir Akaryakıt Fiyatları

İzmir Benzin litre fiyatı: 20.73 TL

İzmir Motorin (Mazot) litre fiyatı 27.29 TL

İzmir LPG litre fiyatı 9.98 TL

BRENT PETROL FİYATI SON DURUM

Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 93,30 dolar ücretinden işlem görüyor. Dün 93,96 dolara kadar artış sağlayan Brent petrolün varil fiyatı, günü 93,37 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.48 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,07 azalarak 93,30 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 87,61 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki hareketlilikte, küresel petrol arzına ilişkin haber akışı etkili oldu.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubu, dün gerçekleştirdikleri toplantıda günlük petrol üretimini kasım ayından itibaren 2 milyon varil indirme kararı aldı. İran ve Libya ise bu karardan muaf tutuldu.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada ise ABD Başkanı Joe Biden'ın OPEC+ grubunun bu kararından dolayı hayal kırıklığına uğradığı açıklandı.

Açıklamada, söz konusu kararın halihazırda yükselen enerji fiyatlarından dolayı zorluklar yaşayan düşük ve orta gelirli ülkeler arasında olumsuz etkileri olacağına işaret edildi.

Açıklamada ayrıca, ABD Başkanı Biden'ın gelecek ay stratejik petrol rezervinden 10 milyon varil petrolü daha piyasaya satış talimatı verdiği bildirildi.

Ayrıca, AB üyesi ülkeler, Rusya'ya yönelik 8'inci yaptırım paketi konusunda anlaşma sağladı.

AB Komisyonu, geçtiğimiz haftalarda Rusya'ya karşı ticaret yasakları ve Rus petrolüne tavan fiyat uygulamasını da içeren 8'inci yaptırım paketini teklif etmişti. Yeni yaptırım paketi kapsamında, bazı kişi ve kuruluşlar yaptırım listesine eklenecek, ayrıca ticaret ve petrol ithalatında da bazı kotalar getirilecekti. Pakette, Rus petrolünün üçüncü ülkelere satışına tavan fiyat getirilmesi de yerini aldı.

Anlaşma sağlanan paketin bütün içeriği ise henüz ortaya çıkmadı.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), ülkedeki ticari ham petrol stoklarının geçen hafta yaklaşık 1 milyon 400 bin varil azaldığını bildirdi. Piyasa beklentisi stokların tahminen 1 milyon 770 bin azalacağı yönündeydi.

Ülkenin ticari ham petrol stoklarına dahil olmayan stratejik ham petrol stokları 6 milyon 200 bin varil, benzin stokları ise 4 milyon 700 bin varil azaldı.

Brent petrolde teknik olarak 93,72 ile 94,22 dolar aralığının direnç, 93,22 ile 92,72 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Yorumlar