Anasayfa /  Foto Galeri

6 Şubat Depreminde Bir Yıldır Kayıplarına Ulaşamayan Depremzedeler Anlatıyor

Üzerinden bir yıl geçen Kahramanmaraş deprem felaketinde kaybolan yakınlarını arayanların acısı hiç dinmedi. Kayıp yakınlarının Change.org üzerinden başlattıkları kampanyaya destek verenlerin imza sayısı 22 bini aştı. Depremde kaç kayıp olduğuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

6 Şubat Depreminde Bir Yıldır Kayıplarına Ulaşamayan Depremzedeler Anlatıyor - Sayfa 1

6 Şubat 2023 te gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından halen çok sayıda kayıp kişi var. Yakınlarını arayan depremzedelerin bir araya gelerek kurduğu Deprem Mağdurları ve Kayıp Yakınlarıyla Dayanışma Derneği (DEMAK) kaybolan yakınlarının bulunması için mücadele ediyor. Dernek Başkanı Selahattin Kaban’ın 23 Nisan 2023 tarihinde Change.org üzerinden başlattığı “Depremde Kaybolan Yakınlarını Arayanlara Yardım Edin” çağrılı başlattığı kampanya 22.779 imzaya ulaştı. 

6 Şubat Depreminde Bir Yıldır Kayıplarına Ulaşamayan Depremzedeler Anlatıyor - Sayfa 2

Dernek, kurulduğu günden bu yana Meclis’e, bakanlıklara ve pek çok yere başvuruda bulundu. Tüm kayıp yakınlarının talebi: Bu konuda sistemli bir çalışma yapılması, kaldırılan enkazlarda kemik taraması yapılması ve bilgilerin şeffaf bir şekilde açıklanması. 

6 Şubat Depreminde Bir Yıldır Kayıplarına Ulaşamayan Depremzedeler Anlatıyor - Sayfa 3

Bugüne dek kayıplarla ilgili resmi bir rakam açıklanmadı. Demak Derneği’ne ise 38’i çocuk 145 kayıpla ilgili başvuru yapıldı. Dernek Genel Sekreteri Sema Güleç Dernekle ilgili haberler her basına yansıdığında başvuru sayısının arttığını söylüyor. 

6 Şubat Depreminde Bir Yıldır Kayıplarına Ulaşamayan Depremzedeler Anlatıyor - Sayfa 4

Hayattayken görüldüğü söylenen Mustafa Batuhan Güleç’ten bir daha haber alınamadı

Derneğin genel sekreteri Sema Güleç’in oğlu 25 yaşındaki Mustafa Batuhan Güleç deprem gününden beri kayıp olanlardan sadece biri. Komşu binadan aileye ulaşan bir kişi Batuhan’ın çıkarıldığını, baygın olduğunu ancak yaşadığını, ambulans dolu olduğu için Batuhan’ı alamadığını ve arkadan gelen beyaz bir arabayla gönderildiğini söyledi. Sema Güleç ilk sabah kendi imkanlarıyla başlattıkları aramaya 8 gün enkazda devam ederken o günden beri de her yola başvurdu ancak sonuç alamadı. Sema Güleç hala o beyaz arabanın sürücüsüne ulaşmaya çalışıyor ve oğluna ne olduğunu anlamaya çalışıyor.