Anasayfa /  Güncel

3. seviye acil durum nedir, ne demek? DSÖ'den 3. seviye acil kararı!

Geçtiğimiz günler de ülkemiz de meydana gelen deprem sebebiyle Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ),"3. seviye acil durum" ilan etti. Ardından 3. seviye acil durum merak konusu oldu. İşte detaylar...

Abone ol
Abone ol 08 Şubat 2023 18:20

Geçtiğimiz günler de ülkemiz de meydana gelen deprem sebebiyle Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ),"3. seviye acil durum" ilan etti. Ardından 3. seviye acil durum merak konusu oldu. İşte detaylar...

 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölgesi Direktörü Dr. Hans Kluge, binlerce yurttaşın hayatını kaybettiği Türkiye ve Suriye’nin kuzeybatı bölgelerinde etkili olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler sebebiyle en yüksek seviye olan ‘3. Seviye Acil Durum’ ilan ettiklerini duyurdu.

3. SEVİYE ACİL DURUM NEDİR?

DSÖ’nün 3. seviye acil durumu, en büyük acil durum olarak değerlendiriliyor. Bu seviye DSÖ’nün kurum çapındaki varlıkların seferber edilmesi manasına geliyor.

DSÖ GÖREVLERİ

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), (İngilizce: World Health Organization, WHO) Birleşmiş Milletler'e bağlı olan ve toplum sağlığıyla alakalı uluslararası çalışmalar yapan örgüttür.

Sağlık alanında uluslararası kimlik taşıyan çalışmalarda yönetici ve koordinatör makam sıfatıyla hareket etmek.

BM, İhtisas Kuruluşları, sağlık idareleri, meslek grupları ve uygun görülecek öteki örgütlerle fiili bir iş birliği kurmak ve sürdürmek.

Hükümetlere, istek durumunda sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesi için yardım yapmak.


Uygun teknik yardım yapmak ve acil durumlarda, hükûmetlerin istekleri ya da kabulleri ile gereken yardımda bulunmak.


BM’in isteği üzerine, manda altındaki ülkelerin halkı gibi özelliği olan topluluklara sağlık hizmetleri götürmek ve acil yardımlar yapmak ya da bunların sağlanmasına destek olmak.

Epidemiyoloji ve istatistik hizmetleri de dahil olmak üzere gerekli görülecek idari ve teknik hizmetleri oluşturmak ve sürdürmek.

Epidemik, pandemik vb. hastalıkların ortadan kaldırılması yolundaki çalışmaları teşvik etmek ve büyütmek.

Gerektiğinde diğer İhtisas Kuruluşları ile iş birliğinde bulunarak kazalardan doğan zararları önleyebilecek önlemlerin alınmasını teşvik etmek.

Gerektiğinde diğer İhtisas Kuruluşları ile iş birliğinde bulunarak, beslenme, mesken, eğlence, ekonomik ve çalışma koşullarının ve çevre sağlığı ile ilgili diğer bütün unsurların iyileştirilmesini kolaylaştırmak.

Sağlığın geliştirilmesine katkısı olan bilim ve meslek grupları arasında iş birliğini kolaylaştırmak.

Uluslararası sağlık sorunlarıyla alakalı sözleşmeler, anlaşmalar ve tüzükler teklif etmek, tavsiyelerde bulunmak ve bunlardan dolayı Örgüt’e düşebilecek ve amacına uygun görevleri yerine getirmek.

Ana ve çocuk sağlığı ve refahı lehindeki hareketleri geliştirmek, ana ve çocuğun tam bir değişme durumunda bulunan bir çevre ile uyumlu halde yaşamaya olan kabiliyetlerini artırmak.

Ruh sağlığı alanında özellikle insanlar arasında uyumlu ilişkilerin kurulmasıyla alakalı her türlü faaliyetleri kolaylaştırmak.

Sağlık alanında araştırmalara teşvik ve rehber olmak.

Sağlık, tıp ve yardımcı personelin istihdam edilme normlarının iyileştirilmesini kolaylaştırmak.

Gerekirse diğer ihtisas kuruluşları ile iş birliği yaparak kamu sağlığı, hastane hizmetleriyle sosyal güvenlik de dahil koruyucu ve tedavi edici tıbbi bakımıyla alakalı idari ve sosyal teknikleri incelemek ve tanıtmak.

Sağlık alanında her türlü bilgi sağlamak, tavsiyeler yapmak ve yardımlar yapmak.

Sağlık bakımından aydınlatılmış bir kamuoyu oluşumuna yardımda bulunmak.
Hastalıkların, ölüm sebeplerinin kamu sağlığı uygulama metotlarının uluslararası nomanklatürlerini tayin etmek ve ihtiyaca göre yeniden gözden geçirmek.

Teşhis yöntemlerini gerektiği kadar standart duruma getirmek.

Yiyeceklere, biyolojik, farmasötik ve benzeri ürünlere ilişkin uluslararası normlar geliştirmek, kurmak ve bunların kabulünü teşvik etmek.

Genel olarak Örgüt’ün amacına ulaşmak için gereken her önlemi almak.

Yorumlar