Anasayfa /  Eğitim

2023 Öğretmen atama kontenjanları! Öğretmen atama branş dağılımı!

Geçtiğimiz günler de öğretmen adayları tarafından merakla beklenilen atama için sevindiren haber gelmişti. 2023 yılında yapılacak olan 45 bin öğretmen ataması için kontenjanlar ve branş dağılımı yayınlandı. İşte detaylar...

Abone ol
Abone ol 25 Mart 2023 17:00

Geçtiğimiz günler de öğretmen adayları tarafından merakla beklenilen atama için sevindiren haber gelmişti. 2023 yılında yapılacak olan 45 bin öğretmen ataması için kontenjanlar ve branş dağılımı yayınlandı. İşte detaylar...

Milli Eğitim Bakanlığı, 45 bin öğretmen alımıyla alakalı atama takvimi ile branş bazında kontenjan dağılımını açıkladı. Yeni öğretmen atama takvimine ilişkin açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer “Öğretmenlerimiz 1 Eylül’den itibaren de okullarında görevlerine başlayacak.” dedi.

ÖĞRETMEN ATAMA BAŞVURUSU NE ZAMAN?

Yeni öğretmen atama takvimine ilişkin açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Öğretmen adaylarımızın ön başvuru ve sözlü sınav merkezi tercihleri 27 Mart-1 Nisan tarihleri arasında alınacak. Adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezleri 4 Nisan’da ilan edilecek. Sözlü sınavlar, 7-16 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek, sonuçlar ise 18 Nisan’da açıklanacak. Öğretmen adaylarının atama tercihlerini 2-6 Mayıs tarihleri arasında alacağız, atama sonuçlarını ise 8 Mayıs’ta açıklayacağız. Öğretmenlerimiz 1 Eylül’den itibaren de okullarında görevlerine başlayacak. Sürecin eğitim ailemize katılacak tüm öğretmen adaylarımıza şimdiden hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

BRANŞ BAZINDA KONTENJAN DAĞILIMI

Bakan Özer, 45 bin öğretmen atamasına ilişkin branş bazında kontenjan dağılımını da duyurdu. Öğretmenlik için atamaya esas teşkil eden 103 alandan atama yapılacağına işaret eden Özer, bu kapsamda en çok atama yapılacak 5 alana ilişkin, “45 bin öğretmen alımında sınıf öğretmenliği için 7 bin 878 kontenjan, rehberlik alanına 3 bin 604, okul öncesi öğretmenliği 3 bin 269, ilköğretim matematik 2 bin 656, din kültürü ve ahlâk bilgisi alanı için 2 bin 604 kontenjan ayrıldı” diye konuştu.

Bakan Özer ayrıca, atama yapılacak alanlara başvuru için 50 taban puanın esas alındığını dile getirdi.

En fazla öğretmen atamalarının son 20 sene de yapıldığını hatırlatarak bu sayının 500 binden 1 milyon 200 binlere ulaştığını hatırlatan Bakan Özer, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdesini verdiği yeni 45 bin öğretmen ataması, son 20 yılda bir defada yapılan ilk ve en büyük öğretmen ataması olacak. Bu vesileyle Sayın Cumhurbaşkanımıza eğitime verdikleri büyük destekleri için şükranlarımı sunuyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar