Anasayfa /  Ekonomi

2022 ÖTV indirimi olacak mı? Otomobillere ÖTV indirimi gelecek mi?

Vatandaşların merakla araştırdığı bir diğer konu ÖTV indirimi oldu. Otomobil satışlarında yaşanan ani düşüşün ardından hem vatandaşlar hem de sektör tarafından ÖTV indirimi beklentisi oluştu. İşte detaylar...

Abone ol
Abone ol 06 Ekim 2022 18:52

ÖTV indirimiyle ilgili gündemden son gelişmeler merakla takip ediliyor. ÖTV indirimine yönelik araştırmalar sürmeye devam ederken, otomobil satışlarında da yaşanan gözle görülür düşüş sektörde yer alan vatandaşları tedirgin ediyor.

Yüzde 45 ÖTV'ye tabi bir otomobilin bugün ki ÖTV oranı yüzde 80 olması sebebiyle otomobil fiyatları cep yakmaya başladı.

TESK BAŞKANI'NDAN ÖTV İNDİRİMİ TALEBİ


Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) ticari araçlar için ÖTV indirimi istedi. TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yazılı açıklamasında, ulaşım sektöründeki esnafın sorunlarına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Palandöken, yazılı açıklamasında, ulaşım sektöründeki esnafın sorunlarına ilişkin değerlendirmede bulundu.Sektörde faaliyet gösteren esnaf için ticari araçlarda bir sefere mahsus ÖTV indirimi yapılmasını talep eden Palandöken, "Otomobildeki kur artışı yüzde 100'ün üzerinde. Bu durumda daha önce yüzde 45 ÖTV'ye tabi bir otomobilin bugünkü ÖTV oranı yüzde 80 oldu. Daha da ötesi, vergisiz fiyatı 200 bin liranın altında otomobil kalmadığı için en düşük ÖTV oranı yüzde 80'e çıktı. Bu da araç fiyatlarının ekstra artmasına sebep oluyor. 2015'te olduğu gibi ticari araçlar için yeniden bir defaya mahsus ÖTV indirimi getirilmeli." ifadelerini kullandı.


Palandöken, araç fiyatlarının artması sebebiyle son dönemde zorunlu trafik sigortası ve kasko primlerinde aşırı yükseliş yaşandığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"ÖTV matrahı güncellenmediği için araçların ÖTV oranları ve dolayısıyla satış fiyatları 3 kat arttı. Sigortasızlığın önüne geçmek ve piyasaların canlanması için bir defaya mahsus ÖTV oranları sıfırlanmalı ve yine ÖTV oranlarının eski seviyesine dönmesi için matrah güncellemesi yapılmalı."

VATANDAŞIN ÖTV BEKLENTİSİ SÜRÜYOR

Ağustos ayında ikinci el otomobillere getirilen 6 ay ve 6 bin kilometre sınırı, yatırım amaçlı alımların önünü kesmiş olsa da, bu sefer de artan fiyatlar yüzünden aylardır bayilerde araç bulamayanların sıfır otomobile ulaşımı zorlaştı.

Araç alımlarında BDDK'nın getirdiği kredi sınırı ve kredilere erişimde yaşanan sorunlarda da otomobil alımını zorlaştıran diğer etkenler arasında.

Bu nedenle tüketicinin ÖTV güncellemesi ile fiyatların düşeceği ve otomobile erişimin kolaylaşacağı yönünde bir beklenti içerisine girmesine yol açtı.

Yorumlar