Anasayfa /  Eğitim

2022 ÖSYM YÖS başvuruları başladı mı? YÖS başvuru şartları neler?

2023'ten itibaren yapılmasına karar verilen Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı (TR-YÖS) başvuru tarihleri duyurdu. Bu yıl ilk kez yapılacak olan sınava dair tüm merak edilenler haberimizin detay kısmında...

Abone ol
Abone ol 24 Kasım 2022 22:22

2023'ten itibaren yapılmasına karar verilen Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı (TR-YÖS) başvuru tarihleri duyurdu. Bu yıl ilk kez yapılacak olan sınava dair tüm merak edilenler haberimizin detay kısmında...

ÖSYM'den gelen açıklamada "Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı (TR-YÖS), Başkanlığımızca 29 Ocak 2023 tarihinde uygulanacaktır. Sınava başvurular, 24 Kasım - 5 Aralık 2022 tarihlerinde yapılacaktır." denildi. 

Sınav, tüm sınav merkezlerinde Türkiye saatiyle saat 11.15’te başlayacak ve sınav süresi 100 dakika olacak.

Adaylar, saat 11.00’den sonra sınav binalarına giriş yapamayacaklar. Sınava girmek isteyen adaylar, 2023-TR-YÖS Kılavuzunu, başvurma süresi içinde ÖSYM’nin internet sayfasından edinebileceklerdir.

YÖS NEDİR, KİMLER GİREBİLECEK?

YÖK'ten yapılan açıklamaya göre, Yükseköğretim Genel Kurulunun, yurt dışından öğrenci kabulü ile ilgili 23 Haziran 2021 tarihli kararında değişiklik yapıldı. Buna göre, Merkezi Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı (MYÖS) yapılmasına ilişkin önceki karar iptal edildi, yerine "TR-YÖS" yapılması kararı verildi.

Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı'nın ilki, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından Ocak 2023'te gerçekleştirilecek.

Öte taraftan, TR-YÖS sonuçlarının yurt dışından öğrenci kabulünde kullanılması, YÖK tarafından yükseköğretim kurumlarına tavsiye edilecek.

TR-YÖS, Türkçe, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde olacak.

Türkiye'deki ortaöğretim kurumlarına 2022-2023 eğitim ve öğretim yılından itibaren kayıt yaptıracak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkanlar/mavi kartlılar, KKTC vatandaşları ve yabancı uyruklular (elçilik okulları ve MOBİS sisteminde yer alan milletlerarası özel öğretim kurumlarındakiler hariç), yükseköğretim kurumlarına yalnızca sadece Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile girebilecek.

Yorumlar