Anasayfa /  Eğitim

2022 KYK Öğrenim kredisi faiz borçları silindi mi?

Geçtiğimiz günler de Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) öğrenim kredisi faiz borçlarının silinmesi için beklenen teklif TBMM'de kabul edilmişti. Öğrenim kredisi alan öğrenciler bu teklifle sadece aldıkları ana parayı ödeyecekler. İşte detaylar...

Abone ol
Abone ol 08 Kasım 2022 20:30

Geçtiğimiz günler de Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) öğrenim kredisi faiz borçlarının silinmesi için beklenen teklif TBMM'de kabul edilmişti. Öğrenim kredisi alan öğrenciler bu teklifle sadece aldıkları ana parayı ödeyecekler. İşte detaylar...

KYK FAİZ BORÇLARI SİLİNDİ Mİ? 
Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurt Hizmetleri Kanunu'nda yapılan değişiklikle, öğrenim kredisi alanlar, borçlarının sadece ana para tutarını ödeyecek.

Öğrenim kurumundan mezun olan ya da herhangi bir nedenle öğretim kurumuyla ilişiği kesilenler, 2 yıl sonra başlamak üzere kredi aldığı kadar zaman da ve aylık dönemler halinde borcunu ödeyecek.

Borçlu, borcunu erteleme talebinde bulunduğunda, borçlunun çalışmadığının SGK'dan öğrenilmesi halinde, ilk yıl herhangi bir ilave olmadan sonraki yıllarda ise her yıl için verilen miktara yüzde 10 eklenerek kredi borcu hesaplanacak. Ancak ilgili yılda TÜFE'nin yüzde 10'dan az olması durumunda bu oran uygulanacak.

Erteleme işlemi en fazla üç sefer yapılabilecek. Maddi veya hukuki sebeplerle takibinde yarar bulunmayan ve yılları bütçe kanunlarında gösterilen miktarları aşmayan kredi borçları terkin edilecek. Katkı kredisi borcu ödemelerinde de bu esaslar göz önünde bulundurulacak.

Öğrenimi sırasında veya öğrenimden sonra vefat edenlerin veya yüzde 90 ve üzeri engel sahibi oldukları tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kurulu tarafından tespit edilenlerin kalan borçları terkin edilecek.

Kredi alan veya kredi borcunun ödeme zamanı henüz gelmemiş kişilere, öğrenim ve katkı kredisi olarak verilen tutarlara endeks hesaplanmayacak.

Kredi geri ödemesi devam eden veya borçları vergi dairesine takip için bildirilmiş olan kişilere, öğrenim ve katkı kredisi olarak verilen tutarlara ilave edilmiş endeks tutarları terkin edilecek.

Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce tahsil edilen tutarlar iade edilmeyecek ve vergi dairesine takip için bildirildiği halde henüz tahsil edilmemiş kredi taksitleri içerisindeki endeks tutarları terkin edildikten sonra bakiye taksitler vadesinde ödenmediği takdirde takip edilmeye devam edilecek.

KYK BORÇLARI NE ZAMAN SİLİNECEK? 
KYK kredi faiz borçları, TBMM'de kabul edilen teklifin Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla yürürlüğe girecek.

Yorumlar