Anasayfa /  Ekonomi

2 Aralık güncel akaryakıt fiyatları! Akaryakıt fiyatları ne kadar?

2 Aralık itibariyle güncel akaryakıt fiyatlarındaki olası bir zam durumu, araç sahipleri tarafından büyük bir ilgiyle takip ediliyor. Bu bağlamda, benzin ve mazot fiyatlarındaki güncel değerler araştırılarak öğrenilmeye çalışılıyor. Araç sahipleri, benzine gelebilecek bir zam durumunu ve bu zammın ne zaman gerçekleşebileceğini merak ediyor. Aynı şekilde, motorine yapılacak bir zamın olup olmadığı ve mazota gelebilecek bir zammın tarihini öğrenme amacıyla sorular soruluyor.

Abone ol
Abone ol 02 Aralık 2023 07:00

2 Aralık itibariyle güncel akaryakıt fiyatlarındaki olası bir zam durumu, araç sahipleri tarafından büyük bir ilgiyle takip ediliyor. Bu bağlamda, benzin ve mazot fiyatlarındaki güncel değerler araştırılarak öğrenilmeye çalışılıyor.

Araç sahipleri, benzine gelebilecek bir zam durumunu ve bu zammın ne zaman gerçekleşebileceğini merak ediyor. Aynı şekilde, motorine yapılacak bir zamın olup olmadığı ve mazota gelebilecek bir zammın tarihini öğrenme amacıyla sorular soruluyor.

2 Aralık itibariyle güncel akaryakıt fiyatlarındaki olası bir zam durumu, araç sahipleri tarafından büyük bir ilgiyle takip ediliyor. Bu bağlamda, benzin ve mazot fiyatlarındaki güncel değerler araştırılarak öğrenilmeye çalışılıyor.

Araç sahipleri, benzine gelebilecek bir zam durumunu ve bu zammın ne zaman gerçekleşebileceğini merak ediyor. Aynı şekilde, motorine yapılacak bir zamın olup olmadığı ve mazota gelebilecek bir zammın tarihini öğrenme amacıyla sorular soruluyor. 

Akaryakıt fiyatlarındaki sürekli değişim ve akaryakıt zamlarıyla ilgili haberlerin artmasıyla birlikte, benzin ve mazot fiyatlarındaki dalgalanmalar vatandaşları, günlük yaşamlarının bir parçası haline getirdi.

 Benzinin litre fiyatı kaç TL, mazot litre fiyatı ise ne kadar soruları, günlük hayatta birçok vatandaş tarafından düzenli olarak araştırılmaktadır. Bunun yanı sıra, güncel benzine zam yapıldı mı, benzine indirim uygulandı mı, mazota zam var mı gibi sorular da özellikle araç sahipleri tarafından benzin ve mazot fiyatlarındaki güncel değerleri öğrenmek amacıyla sıkça sorulmaktadır. İşte, anlık akaryakıt fiyatlarıyla ilgili detaylar.

AKARYAKIT FİYATLARI

02.12.2023 tarihli akaryakıt fiyatları şu şekildedir:

Kurşunsuz 95(Excellium95) TL/lt: 34,57 TL

Gazyağı TL/lt: 35,70 TL

Motorin TL/lt: 37,58 TL

Motorin (Excellium) TL/lt: 37,63 TL

Kalorifer Yakıtı TL/Kg: 27,42 TL

Fuel Oil TL/Kg: 23,91 TL

BRENT PETROL NE KADAR?

Brent petrolün varil fiyatı, dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD'de talebin düştüğü endişeleri ve Orta Doğu'dan gelen olumlu haber akışı sonrası yüzde 4'ten fazla geriledi.

Dün günü 82,45 dolar seviyesinde tamamlayan Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 16.37 itibarıyla kapanışa göre yüzde 4,29 düşüşle 78,91 dolara geriledi.

Aynı dakikalarda Batı Teksas türü ham petrolün varili 74,56 dolardan alıcı buldu.

Dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD'de talebin düştüğüne ilişkin veriler, fiyatlar üzerinde etkili olmaya devam ediyor.

Amerikan Petrol Enstitüsü, ülkede ham petrol stoklarının 9 milyon 47 bin varil arttığını açıkladı. Piyasa beklentisi, stokların 1 milyon 467 bin varil artacağı yönündeydi.

ABD Enerji Enformasyon İdaresinin resmi stok verileri bugün açıklanacak. Söz konusu stok artışına ilişkin veriler doğrulanırsa, fiyatların düşüş eğilimine devam etmesi bekleniyor.

Öte yandan, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) 31 Ekim-1 Kasım tarihlerinde düzenlenen toplantısına ilişkin tutanaklar, banka yetkililerinin para politikasının seyrinde ihtiyatlı bir yaklaşım benimsenmesi konusunda hemfikir olduğunu, gelen verilerin enflasyonun düşürülmesindeki ilerlemenin yetersiz olduğunu göstermesi durumunda para politikasının daha da sıkılaştırılabileceğini ortaya koydu.

Tutanaklarda, tüm yetkililerin, enflasyon sürdürülebilir şekilde belirlenen hedefe gerileyene kadar para politikasının kısıtlayıcı kalmasının uygun olacağı kanaatini taşıdığı belirtildi.

Söz konusu haber akışıyla doların diğer para birimleri karşısında değer kazanması da petrol fiyatlarındaki düşüşü destekledi. ABD dolar endeksi dünkü kapanışa göre yüzde 0,26 artışla 103,717 oldu. Doların değer kazanması petrol alımında diğer para birimlerini kullanan alıcılar için petrolü daha pahalı hale getirerek talepte azalmaya sebep oluyor.

Orta Doğu'dan gelen olumlu haberler düşüşü hızlandırdı

Hamas ve İsrail'in esir takası ve dört günlük insani ara konusunda anlaştığına ilişkin haberler de arz yönlü endişeleri hafifleterek, fiyatların düşüşünde etkili oldu.

İsrail ile Hamas, çatışmalara insani ara verecek uzlaşmanın 23 Kasım'da uygulamaya girmesini kabul etti. Buna göre, çatışmalara 4 günlük insani ara verilecek.

Ancak OPEC+ grubunun 30 Kasım'da yapılması planlanan toplantısında, fiyatları istenilen seviyeye getirebilmek amacıyla daha fazla kesintiye gidebileceği endişeleri, petrol fiyatlarında daha fazla düşüşün önüne geçti.

Suudi Arabistan ve Rusya'nın başı çektiği üretici ülkeler, zaman zaman petrol fiyatlarını istenilen seviyede tutma ve böylece gelirlerini koruma amacıyla arz kesintisi yapabiliyor.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Akaryakıt fiyatları, Türkiye'nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

EPGİS FİYAT DEĞİŞİMLERİNİ DUYURMAMA KARARI ALMIŞTI

EPDK'nın fiyatlardaki değişimi açıklayan tek sendika olan EPGİS hakkında suç duyurusunda bulunmasının ardından, sendika dava süreci sonlanana kadar akaryakıttaki fiyat değişimlerini vatandaşlarla paylaşmayacağını açıklamıştı.

 

Yorumlar