Anasayfa /  Popüler  /  Önemli günler

14 Mart Tıp Bayramı sözleri ve Tıp Bayramı’nın tarihçesi

14 Mart Tıp Bayramı mesajları ve sözleri sağlık çalışanlarının gününü kutlamak isteyen kişiler tarafından paylaşılmaya devam ediyor. Peki, 14 Mart Tıp Bayramı’nın tarihçesinde neler yer alıyor? İşte paylaşımda bulunmak isteyenler için hazırlanmış olan Tıp Bayramı sözleri ve bu özel günün tarihçesi…

Abone ol
Abone ol 14 Mart 2020 15:35

Tıp Bayramı her yıl olduğu gibi bu yıl da 14 Mart’ta kutlanmaya devam ediyor. Kritik salgının dünya genelinde can almaya devam ettiği günlerde sağlık çalışanlarının önemi bir kez daha idrak edilirken dünya çapında özveriyle çalışmayı sürdüren tüm doktorlar sosyal medyada büyük bir tebrik almıştı.


İşte sağlık personellerinin günü olan 14 Mart’ın tarihi ve bu günde yaşananlar…


14 MART TIP BAYRAMI TARİHİ

 

14 Mart 1827'de, II. Mahmut döneminde, Hekimbaşı Mustafa Behçet'in önerisiyle ilk cerrahhanenin, Şehzadebaşı'daki Tulumbacıbaşı Konağı'nda Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adıyla kurulması, Türkiye'de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir. Okulun kuruluş günü olan 14 Mart, "Tıp Bayramı" olarak kutlanmaktadır. İlk kutlama, 1919 yılının 14 Mart'ında işgal altındaki İstanbul'da gerçekleşmiştir. O gün, tıbbiye 3. sınıf öğrencisi Hikmet Boran'ın önderliğinde, tıp okulu öğrencileri işgali protesto için toplanmış ve onlara devrin ünlü doktorları da destek vermişti.


Böylece Tıp Bayramı, tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak başlamıştır. 1929–1937 yılları arasında 12 Mayıs günü Tıp Bayramı olarak kutlandı. Bu tarih, Bursa'daki Yıldırım Darüşşifası'nda ilk Türkçe tıp derslerinin başladığı tarih olarak kabul edildiği için Tıp Bayramı yapıldı. Ancak zamanla bu uygulamadan vazgeçildi ve yeniden 14 Mart Tıp Bayramı oldu.


14 MART TIP BAYRAMI SÖZLERİ

 

14 Mart Tıp Bayramı’nın tüm sağlık personeli için daha güzel günler getirmesi dileğiyle… Hepinizin bayramı kutlu olsun.

Corona salgını ile mücadele ettiğimiz şu dönemde en büyük destekçimiz ve güvencemiz olan tüm doktorlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı kutlu olsun. Bizi Türk hekimlerine emanet edin...

Bir can kurtarmaktan, bir hayatı iyileştirmekten daha önemli ne olabilir... İyi ki varsınız... Tüm sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı'nı kutlar her zaman destekçileri olduğumu belirtmek isterin... Gününüz kutlu olsun.

Yorumlar