Anasayfa /  Foto Galeri

10 bin kişinin yaşadığı site için kentsel dönüşüm talep ediliyor

Bursa Osmangazi'de 35 yıl önce yapılan bir sitedeki vatandaşlar binalarda oluşan çatlaklar nedeniyle korku içerisinde. Yaklaşık 10 bin kişinin yaşadığı site için kentsel dönüşüm talep ediliyor.

10 bin kişinin yaşadığı site için kentsel dönüşüm talep ediliyor - Sayfa 1

Bursa’nın Osmangazi ilçesinde 35 yıl önce yapılan 1050 Konutları'nda bin 50 daire bulunuyor. Bu binalarda yaklaşık 10 bin kişi yaşıyor. Yaşlanan binaların kolonları, temeli, duvarları çatlamış durumda.

10 bin kişinin yaşadığı site için kentsel dönüşüm talep ediliyor - Sayfa 2

Yaşanan en küçük depremi bile güçlü hisseden vatandaşlar her an binaları göçecek korkusuyla yaşıyor. Kimi binalar ise ortadan ayrılmış durumda. Bursa’da yaşanacak orta ölçekli bir depremde yıkılması muhtemel binalarda yaşayanlar ise acil kentsel dönüşüm bekliyor.

10 bin kişinin yaşadığı site için kentsel dönüşüm talep ediliyor - Sayfa 3

Kimi vatandaşlar gece korkudan uyuyamazken kişi ise çocuklarıyla birlikte uyumak zorunda kalıyor. Burada yaşayan herkesi psikolojisi bozulmuş durumda tek istekleri kentsel dönüşümle sağlam binalara kavuşmak.

10 bin kişinin yaşadığı site için kentsel dönüşüm talep ediliyor - Sayfa 4

Çatlak binalarda korkarak oturduklarını ifade eden 1050 Konutları sakinleri, "Yaşadığımız binalar eski kolonları, duvarları ve temelleri çatlamış durumda, depreme bile gerek kalmadan kendiliğinden bile yıkılabilir. Biz burada korkuyla yaşıyoruz. Bursa’da olacak orta ölçekli bir depremde burada yaşayan 10 bin kişi enkaz altında kalabilir lütfen yetkililer sesimizi duysun" dedi.