Anasayfa /  Güncel /  Gündem

1 Mayıs' da okullar tatil mi? 1 Mayıs 2023 resmi tatil mi?

Her yıl dünyanın dört bir yanında 1 Mayıs kutlanıyor. Türkiye'nin de aralarında bulunduğu ülkelerde 1 Mayıs resmi tatil sayılıyor. Peki 1 Mayıs 2023 Pazartesi günü okul tatil olacak mı , kamu kurum ve kuruluşları çalışıyor mu?

Abone ol
Abone ol 30 Nisan 2023 11:33

 Emek ve Dayanışma günü olarak da bilinen işçi bayramı, 22 Nisan 2009 tarihinde TBMM'de kabul edilen 5892 sayılı yasanın, 27 Nisan 2009'da Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesi ile 1 Mayıs resmi tatil ilan edilmiştir. Peki 1 Mayıs nedir, neden bayram olarak kutlanıyor? 1 Mayıs resmi tatil mi, özel sektöre tatil mi? 1 Mayıs'ta bankalar ve okullar açık mı? 

1 Mayıs resmi tatil mi?

2008 Nisan'ında, 1 Mayıs "Emek ve Dayanışma Günü" olarak kutlanması kabul edilmiştir. 1 Mayıs ile ilgili detaylar, 22 Nisan 2009 tarihinde TBMM'de kabul edilen yasada yer alıyor. Kabul edilen yasaya göre, 1 Mayıs İşçi Bayramı'nda 1 gün resmi tatil uygulanmasına karar verilmişti. Buna göre, 1 Mayıs kapsamında resmi tatil uygulanacak. Resmi tatil ile kamu kurumları, bankalar ve bazı kuruluşlar 1 gün süreyle çalışmayacak.

1 Mayıs özel sektöre tatil mi?

İşçi ve Emekçiler Bayramı olan 1 Mayıs, resmi tatiller arasında bulunuyor. Özel sektörde ise tatil olup olmaması kuruma göre değişmektedir. Ancak kurumlar, 1 Mayıs'ta mesai yaptırdığında fazla mesai ücreti ödeme uygulaması karşılığında işçi çalıştırabilir.

1 Mayıs'ta okullar tatil mi?

1 Mayıs, resmi tatil kabul edildiği için okullar tatil olacak. Hafta sonu tatiliyle birleşen 1 Mayıs nedeniyle öğrenciler 3 gün tatil yapmış olacak.

1 Mayıs'ta bankalar açık mı?

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, resmi tatil olduğu için bankalar açık olmayacak.

1 Mayıs nedir, nasıl ve ne zaman ortaya çıktı?

İlk kez 1856'da, Avustralya'nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesi'nden Parlamento Evi'ne kadar bir yürüyüş düzenlediler.

1 Mayıs 1886'da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğindeki işçiler, günde 12 saat ve haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktı. Chicago'da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Luizvil'de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü. O dönemde Luizvil'deki parklar, siyahlara kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park'a girdi. Her yerde siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, 'Böylece önyargı duvarı yıkılmış oldu' şeklinde yorumlandı.

 

 Hareketli günlerin ardından 4 Mayıs'ta kanlı Haymarket Olayı ortaya çıkarken, yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanmasının önüne geçildi. 14-21 Temmuz 1889'da toplanan İkinci Enternasyonal'de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada "Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü" olarak kutlanmasına karar verildi. İkinci gösteri ise 1890 yılında yapıldı.

1 Mayıs 1977'de İstanbul Taksim Meydanı'ndaki kutlamalarda 34 kişinin öldüğü ve 136 kişinin yaralandığı bir saldırı gerçekleşti.

 

 

Yorumlar