Anasayfa /  Foto Galeri

1 Aralık Bugün hava nasıl olacak? Meteorolojiden flaş uyarı! Kara Kış kapıda! Yoğun kar geliyor

1 Aralık Çarşamba günü beklenen hava durumuyla ilgili Meteorolojiden tahminler geldi. Buna göre sıcaklıklar 12 derece kadar düşecek. Yağışların da yurdun büyük bölümünü etkisi alacağı belirtilirken, İç Anadolu'nun doğusu ile Karadeniz'in iç kesimlerinde, ve Doğu Anadolu'nun kuzeyi ile doğusunda, yer yer yoğun olmak üzere kar yağışı bekleniyor. Sabah ve gece saatleri için ise buzlanma ve don uyarısı yapıldı. İşte 1 Aralık Meteoroloji'den il il hava durumu

1 Aralık Bugün hava nasıl olacak? Meteorolojiden flaş uyarı! Kara Kış kapıda! Yoğun kar geliyor - Sayfa 1

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu, Doğu Akdeniz'in doğusu ile Konya, Karaman, Aksaray, Niğde, Kayseri ve Sivas çevrelerinin yağışlı, diğer yerlerin parçalı ve çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikle yağmur ve sağanak, İç Anadolu'nun doğusunda, yer yer kuvvetli ve yoğun olmak üzere Karadeniz'in iç kesimlerinin 900-100 metre ve üzeri rakımlı yerlerinde, Doğu Anadolu'nun kuzeyinde ve doğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde iç kesimlerde yer yer buzlanma ve don olayı bekleniyor.

1 Aralık Bugün hava nasıl olacak? Meteorolojiden flaş uyarı! Kara Kış kapıda! Yoğun kar geliyor - Sayfa 2

HAVA SICAKLIĞI
Ülkemiz genelinde hissedilir derecede (4 ila 12 derece) azalacağı, genellikle mevsim normallerinin altında seyredeceği tahmin ediliyor.

1 Aralık Bugün hava nasıl olacak? Meteorolojiden flaş uyarı! Kara Kış kapıda! Yoğun kar geliyor - Sayfa 3

RÜZGAR
Güney ve güneybatı yönlerden Doğu Akdeniz’in doğusu, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yer yer kısa süreli fırtına (50-90 km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

1 Aralık Bugün hava nasıl olacak? Meteorolojiden flaş uyarı! Kara Kış kapıda! Yoğun kar geliyor - Sayfa 4

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Beklenen yağışların Hatay'ın kuzeyi ve kıyı kesimleri ile Ordu ve Giresun çevrelerinde kuvvetli (30-60 kg/m2), Trabzon, Rize ve Artvin çevrelerinde çok kuvvetli (40-75 Kg/m2) olacağı tahmin ediliyor. Yağışların genellikle yağmur ve sağanak, Doğu Karadeniz'in 900-1000 metre ve üzeri rakımlı yerlerinde kuvvetli rüzgarla birlikte tipi şeklinde kuvvetli ve yoğun kar (15-40 cm) şeklinde görüleceği tahmin ediliyor. Sel, su baskını, ulaşımda aksamalar, yüksek kesimlerde buzlanma ve don olayı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.