Anasayfa /  Ekonomi

Zehra Zümrüt Selçuk'tan Kısa Çalışma Ödeneği açıklaması

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, milyonlarca vatandaşı ilgilendiren kısa çalışma ödeneğine ilişkin yeni açıklamalarda bulunarak sürenin 1 ay uzatıldığını söyledi.

Abone ol
Abone ol 30 Haziran 2020 17:18

Milyonlarca işçinin yararlandığı kısa çalışma uygulamasından faydalanan işyerleri için kısa çalışma süresinin 1 ay uzatıldı. 

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NE ZAMANA KADAR DEVAM EDECEK? 

Son dakika gelişmesine göre; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 3,5 milyonu aşkın işçinin yararlandığı kısa çalışma uygulamasından faydalanan işyerleri için kısa çalışma süresinin 1 ay uzatıldığını ifade ederek, Uzatmadan yararlanabilmek için işverenlerden yeni bir başvuru alınmayacağını ve uzatılan süre için yeni bir uygunluk tespiti yapılmayacağını dile getirdi. 

Bakan Selçuk, sadece ilk 3 aylık dönemde kısa çalışma ödeneğinden yararlanan işçilerin, yine aynı dönemde uygulanan çalışılmayan süreler kadar bu haktan yararlanabileceğini söyleyerek, “Bugüne kadar 3.5 milyonu aşkın işçimize 13.5 milyar lirayı aşkın kısa çalışma ödemesi yaptık” dedi. 

 

  

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ UZATILDI NE ZAMANA KADAR?

Bakan Selçuk, Covid-19 pandemisi nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamında zorlayıcı sebep gerekçesiyle, bugüne kadar 3,5 Milyonu aşkın işçimize 13,5 Milyar TL üzerinde kısa çalışma ödemesi yapıldığını belirterek “Süre uzatımı için başvuru gerekmeyecek” ifadesini kullandı.  

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NE ZAMAN YATACAK? 

Bakan Selçuk, “1 aylık uzatma için işverenlerden yeni bir talep alınmayacak. Ancak normal faaliyetine başladığı için 1 aylık uzatmadan faydalanmak istemeyen veya daha önce uygulanan çalışılmayan süreleri azaltmak isteyen işverenlerimizin bu durumu İŞKUR birimlerine bildirmeleri gerekmektedir.” dedi.

Ayrıca, Resmi Gazetede yayımlanan karara istinaden alınan İŞKUR Yönetim Kurulu kararıyla 01/07/2020 tarihinden itibaren dışsal etkilerden kaynaklı zorlayıcı sebep gerekçesiyle yeni kısa çalışma başvurusu alınmayacak.

1 Temmuz’da son rakamı 4 olanlara, 2 Temmuz’da son rakamı 6 olanlara ve son olarak 3 Temmuz’da son rakamı 8 olanlara ödeme yapılarak Haziran ayına ilişkin işsizlik maaşı ödemeleri ve kısa çalışma ödeneği ödemeleri PTT bank aracılığı ile tamamlanmış olacak.

Yorumlar