Anasayfa /  Magazin

Yılmaz Gruda kimdir? Yılmaz Gruda hasta mı? Yılmaz Gruda sağlık durumu

Yeşilçam'ın usta oyuncularından birisi olan Yılmaz Gruda sağlı sorunları nedeniyle hastaneye kaldırıldı. Ardından Yılmaz Gruda'nın son durumu merak konusu oldu. İşte detaylar...

Abone ol
Abone ol 14 Mart 2023 13:00

Yeşilçam'ın usta oyuncularından birisi olan Yılmaz Gruda sağlı sorunları nedeniyle hastaneye kaldırıldı. Ardından Yılmaz Gruda'nın son durumu merak konusu oldu. İşte detaylar...

Bir süredir sağlık sorunlarıyla mücadele eden Yılmaz Gruda'nın hastaneye kaldırılması sonrası sağlık durumu merak edildi. Gruda'nın menajeri Tümay Özokur sosyal medya hesabından oyuncunun sağlık durumuyla ilgili açıklamada bulundu.

Açıklamada, "Ustamız, hocamız Yılmaz Gruda Şişli Etfal Seyrantepe Kampüsü kırmızı alanda yatmakta… Hekimler yoğun bakım ya da servise karar vermek üzere… 4 gün önce serviste 5 gün yatırıldı ve düzeldi diye çıkarıldı. Lütfen yoğun bakımda tedavisi yapılsın" ifadelerini paylaştı.

YILMAZ GRUDA KİMDİR?

Yılmaz Gruda, 14 Temmuz 1930 senesinde İstanbul'da doğdu. Ankara Ticaret Lisesindeki eğitim sürecini yarıda bırakarak devlet memuru olan Gruda'nın yazdığı şiirler, 1950'li senelerde, çeşitli dergilerde yayımlanmaya başladı.

1956 senesinde girdiği Cep Tiyatrosu'nda başlayan oyunculuk yaşamı, Ankara Devlet Tiyatrosu'na ait Küçük Tiyatro'da devam etti. Ankara Meydan Sahnesi ve Nisa Serezli topluluklarında da görev aldı. Bir süre tekrardan memurluk hayatına dönüp muhasebecilik yaptı. Muammer Karaca Tiyatrosu'nu yönetimini yaptı.

Oyuncu Tolga Tiğin ve Ayşen Gruda'nın eski eşi olan sanatçı, aynı zamanda Attilâ İlhan ile beraber mavi hareketini başlatan şairlerdendir. Seyirlik tiyatro oyunları da yazıp çeviriler yapan Gruda'nın eserlerinde geleneksel Türk tiyatrosu ve Çehov etkisi barizce görülür. Sanatçının yayımlanmış eserleri vardır. Kamera önünde de görünen Yılmaz Gruda, sinema ve dizi filmlerde rol almaktadır.

Yılmaz Gruda, 25 Ekim 2020'de Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu'nda, Anton Çehov'un Evliliğin Halleri'ni Çeviren/Derleyen/Yöneten ve oyuncusu olarak 90 yaşında sahnede rol almıştır.

Yorumlar