Anasayfa /  Spor

Yıldırım Demirören'den Fatih Terim kararı

Yıldırım Demirören'den Fatih Terim kararı

Abone ol
Abone ol 13 Ekim 2016 21:18

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, A Spor canlı yayınında önemli açıklamalarda bulundu.

Demirören, prim konusuyla ilgili ise "Tabi ki takım kaptanı, hocasıyla primle ilgili konuşabilir. Ancak konuştuğu yer yanlıştı, seyircilerin önünde, antrenman sahasında..." diye konuştu. Demirören ayrıca maç başı prim olmayacağını açıkladı. Terim konusunda da yola devam edeceklerini söyledi. Demirören Arda Turan'ın kadroya alınmaması hakkında da önemli açıklamalarda bulundu..

Yıldırım Demirören'in açıklamalarından önemli bölümler şöyle:

"Kamuoyunun kavga yaratma isteğinden çok, ben tamamen gerçekleri söyleyeceğim. Herkes bunu bilsin!" "Futbolu iyi bilen ve çok tecrübe kazanmış bir insanım. Bizler iş yapmayı tercih ettik, konuşmayı değil!" "Federasyonun başarısı, milli takımın başarısına endeksleniyor. Bu doğru değil. Biz idari pozisyondayız." "Süper Lig yayın ihalesi için 6 tane önemli aktör var. Benim beklentim 600 milyon Dolar civarında bir rakam..." "Türkiye'deki futbol kafasının özel idareye alışması lazım. Ben yayın ihalesini Kulüpler Birliği'nin yapması gerektiğini düşünüyorum ancak ihale sürecinin kavgaya dönüşmemesi lazım."

"HERKES'İN ÖNÜNDE OLMAMALIYDI!

"Prim kavgası olmadı. Tabi ki takım kaptanı, hocasıyla primle ilgili konuşabilir. Ancak konuştuğu yer yanlıştı, seyircilerin önünde, antrenman sahasında.."

"ARTIK MAÇ BAŞI PRİM YOK!"

"Prim kavgası olmadı, elenmelerine rağmen ben primlerini ödedim. Artık maç maç primler kesinlikle olmayacak"

FATİH TERİM'LE DEVAM

Demirören Terim'le ilgili olarak da şu ifadeleri kullandı: "Fatih Terim ile birlikte yolumuza devam edeceğiz."

'14 yabancı kuralı faydalı oldu'

"Kulüplerden aldığım geri dönüşlere göre 14 yabancı kuralı oldukça faydalı oldu. Gençlerimiz yurtdışına transfer olmaya başladı. Bu kural olmadan önce yabancı futbolcu ortalaması 5.5'tu, şimdi ise 6.5... Sadece bir oyuncu artmış."

'En büyük tehlike 1. Lig'de'

"Öncelikli hedefimiz kulüplerimizin borçsuz şekilde yönetilerek, gelirleri kadar harcama yapmaları. Tehlike devam ediyor, hala bitmedi. Bunun dışında epey toparlanan Süper Lig kulüplerimiz var. En büyük tehlike 1. Lig'de... Maalesef 1. Lig'de belli takımların puanlarını sildik. Süper Lig kulüplerimiz şartlarını yerine getirerek bundan kıl payı kurtuldular. Süper Lig'de kulüpler arasında mali dengesizlik çok fazla. Bunu düzeltmemiz gerekiyor."

'İstemediğimiz o taraftar kitlesi artık gelmiyor'

"Baktığınız vakit 3 sezonda seyirci ortalaması her sezon artıyor. Seyirci sayımız maç başına 6 bin küsürlerden 9 bin küsürlere çıkmaya başladı. İstemediğimiz o taraftar kitlesi artık stada gelmiyor."

'Yayınlanmayan maçların parasını ödedik'

"Kulüplerimiz çok dikkatli olmalı. Her kulüp şampiyonluk ve başarı ister. Kulüp başkanlarımız mali açıdan başarılı olmanın farkına vardı. "Bu haftaya kadar 1. Lig yayınlanmamasına rağmen, kulüplerimize yayın gelirlerini biz ödedik. Yayınlanmayan maçların yayın gelirlerini ödedik. Herkesin bunu bilmesi gerek.Kamuoyunda TFF kredi kullanıyor diye bir algı var. Aksine biz aldığımız TFF kredi kullanıyordu. Bugün nakdi 100 milyon civarında döndürür hale geldik. Bilerek konuşmak lazım." "Hepimizin ailesi var, herkesin ne yaşadığını ben biliyorum. Onu da inşallah ileride kitaplarımda anlatırım. Kulüp başkanları camialarını koruma adına konuşuyor. Ben de kulüp başkanıyken konuştum, hatalarımdan ders çıkarttım. Birlik beraberliğimizi nasıl Yenikapı'da sağladık, futbolda da sağlamamız gerekiyor. Yöneticiler aldıkları cezaları kendileri ödüyor."

'Avrupa'da kupa finali yapabiliriz'

"Ziraat Türkiye Kupası'nda şampiyon olana 5 milyon Euro veriyoruz. Gelecek sezon Türkiye Kupası finalini Türklerin yoğun olduğu bir Avrupa ülkesinde yapmak istiyoruz." "Portekiz gruptan 3 beraberlik ile Euro 2016'da yoluna devam etti. Biz de şansa turnuvaya katıldık ama Portekiz olayı hiç konuşulmadı."

'Prim neden şimdi tartışılıyor?'

"Geçen Avrupa Şampiyonası'nda gelen paranın yüzde 30'u havuza atıyoruz. Yüzde 70'ini de dağıtıyorduk. Biz arkadaşlara 500 bin TL prim verdik. Ha tartışılır fazladır, azdır. Bu ülkede teknik heyete 15 milyon Euro prim verildi. Ekim ayında primlerin kime ne kadar verildiği, miktarı belliyken, bugün primler neden tartışılıyor? Prim başarının bir ödülü. Bu bir ödül. Herşeyi tartışmak alışkanlık haline gelmiş. Milli oyuncuya prim vermeyelim ozaman." "Biz hayatımızda 3 defa şampiyonaya gittik. Prim vermiyor dediğimiz adamlar her sene turnuvadalar. Milli Takım'dan herkes şampiyonluk bekliyor. EURO2016'ya gidiyoruz, şampiyon ol. Durun bi. Takım yaratmak, şampiyon olmak zaman ister. Sadece şampiyonluğa odaklanmak yanlış."

'Herkes haddini bilsin'

"Kamuoyu kimin ne kadar aldığını biliyordu. Neyi tartışıyoruz. Bunlar tehlikeli oyunlar. Biz bunu yapanları biliyoruz.Herkes haddini bilecek. Algı operasyonu yapanlar karşısında hem beni hem de bizim gücümüzü bulurlar. 15 Temmuzda çektik bunun acısını. Bizde prim olayı sorun olmaz. Herkes ne kadar aldığını bilir, önceden bellidir."

Arda Turan konusu

'Hayırlı olsun, dedim'

"Olayları teknik ve idari olarak ayırmamız lazım. Bizim hocamızla idari yaptığımız mevzularımız var. Altyapılarla, okullarla ilgili... Teknik olaylarla ben hayatım boyunca ilgilenmedim. Kulüp döneminde bile... Bir futbolcunun oynayıp oynamaması başkanın işi değildir. Buna teknik hocamız karar verir. Arda, 6 ay Barcelona'da oynamadığı zaman milli takıma alındı. Hocamız nezaketen basına açıklamadan 5 dakika evvel bana listeyi gönderir. Bunda da gönderdi listeyi. Ben de 'Hayırlı olsun' dedim. Arda'yı soruyorsunuz ama Arda ile beraber Selçuk da Burak da Hakan da alınmadı. Şu an milli takım öyle bir hale geldi ki... Arda ve milli takım... Dünyanın hiçbir yerinde bir oyuncu alınmadı diye bu kadar tartışılmaz. Burada bir sorun yoktu. Teknik olarak hocamız almak istemedi. Saygımız var. Bu karar bizi ilgilendirmez. Biz idari olarak bakarız. İdari bir şey olsa hocamız bizimle bunu paylaşırdı. Basında yazılanlar gerçekler değil." "Yönetim olarak oyuncularımızı arayıp 'Kusura bakmayın, hocamız sizi kadroya almadı' mı diyeceğiz, ne diyeceğiz? Söyleyin de bilelim. Bu hocanın arkasından iş çevirmek olur."

Etiketler demirören
Yorumlar