Anasayfa /  Foto Galeri

Yeşilçam’ın Turist Ömer’i 96 yaşında! İşte Sadri Alışık'ın hayatı ve biyografisi

Türk sinema tarihinin en önemli isimlerinden biri olan Sadri Alışık, dünyaca ünlü arama motoru Google'da doodle oldu. Peki, Sadri Alışık kimdir? Kaç yaşında neden vefat etti? Nereli? Neden öldü?

Yeşilçam’ın Turist Ömer’i 96 yaşında! İşte Sadri Alışık'ın hayatı ve biyografisi - Sayfa 1

Onu kimi zaman “Turist Ömer”, kimi zaman “Ofsayt Osman” olarak tanıdık. Bazen “Banazlı İsmail”, bazen de “Miralay Hayrullah” olarak karşımıza çıktı. 50 yıllık kariyerinde 191 filme imza atan Yeşilçam'ın efsane ismi Sadri Alışık, 5 Nisan'da 96'ncı doğum gününde anılacak. 

Yeşilçam’ın Turist Ömer’i 96 yaşında! İşte Sadri Alışık'ın hayatı ve biyografisi - Sayfa 2

Efsanenin yaşam öyküsü de unutulmuyor. 

Yeşilçam’ın Turist Ömer’i 96 yaşında! İşte Sadri Alışık'ın hayatı ve biyografisi - Sayfa 3

SADRİ ALIŞIK KİMDİR?

Oynadığı rollerle Türk izleyicisinin gönlünde yer edinen sanatçı, Saffet Hanım ve kaptan Rafet Bey'in ilk çocuğu olarak 5 Mart 1925'te İstanbul'da dünyaya geldi. Asıl adı Mehmet Sadrettin Alışık olan usta oyuncu, ailesinin kendisine "Sadri" diye hitap etmesinden dolayı çocukluğundan beri duymaya alıştığı isimle sanat dünyasında kendini tanıttı.

Yeşilçam’ın Turist Ömer’i 96 yaşında! İşte Sadri Alışık'ın hayatı ve biyografisi - Sayfa 4

Sadri Alışık, Paşabahçe 39. İlkokulu'nda okurken bir sünnet töreni sırasında izlediği Naşit Özcan Tiyatrosu'nun gösterisi sayesinde yıllarını vereceği tiyatro sanatıyla tanıştı. Gözlemci bir karaktere sahip olan Alışık, kendi piyeslerini hazırlayarak, mahalleden arkadaşlarına gösteriler sunmaya başladı.