Anasayfa /  Sağlık

Yeşil ve kırmızı reçeteli ilaçları satıyorlar

İstanbul Fulya'da ihbar üzerine harekete geçen polis kırmızı ve yeşil reçete ile verilen uyuşturucu içerikli ilaçları satan bir şebekeyi çökertti. Özel bir hastanede sterilizasyon görevlisi Halit K. ile anestezi teknikeri Ramazan B. hakkında 30 yıla kadar ceza istemiyle dava açıldı.

Abone ol
Abone ol 28 Aralık 2020 21:31

Sağlık Bakanlığı onayıyla kırmızı ve yeşil reçete ile verilebilen uyuşturucu içerikli ilaçları çalıştıkları özel hastaneden gizlice temin ederek para karşılığında vatandaşlara satan sterilizasyon görevlisi Halit K. ile anestezi teknikeri Ramazan B. hakkında uyuşturucu madde ticareti yaptıkları gerekçesiyle 30'ar yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

İstanbul Fulya'da bulunan özel bir hastanede kullanımı reçete ile sınırlı uyuşturucu madde içerikli ilaçların parayla satıldığı yönünde 155 polis imdat hattına ihbar yapıldı. İhbar sonrası Şişli Devriye Ekipleri Amirliğine bağlı polis ekipleri hastaneye gitti. Hastane müdürü aynı gün saat 12:00 sıralarında hastane içerisinde 1. Katta bulunan engelli tuvaletinde kullanımı kırmızı reçete ile sınırlandırılmış 'Aldolan' isimli ilaçtan 6 adetin kırılmış olarak bulunduğunu söyledi.

Sabah gazetesinde yer alan habere göre kamera kayıtları incelendiğinde hastanede sterilizasyon görevlisi olarak çalışan Halit K.'nin bir kadın şahsa ilaçları şırınga ile beraber verdiği tespit edildi. Beyanı alınan Halit K., ilaçlara erişiminin olmadığını, bu konuda aynı hastanede anestezi teknikeri olarak çalışan Ramazan B.'nin almasına yardım ettiğini ve ilaçları belirli ücretler karşılığında sattığını anlattı. Durum, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na bildirildi. Savcılıkça yürütülen soruşturmada aneztezi teknikeri Ramazan B.'nin de ifadesine başvuruldu.

Dolaplarında yüzlerce ilaç bulundu

Halit K. ile aynı hastanede çalıştıkları için tanıdığını ve arkadaş olduklarını kaydeden Ramazan B., , karşılığında her hangi bir para almadan ilaçları verdiğini beyan etti. Konu ile ilgili olarak hastane içerisinde bulunan eczane sorumlusu ve eczane teknisyeni, Halit K.'nin kendilerinden ilaç alma yetkisinin olmadığını, Ramazan B.'ni ilaç alma yetkisi olduğunu söyledi. Halit K. ve Ramazan B.'nin hastane içindeki dolabında yüzlerce uyuşturucu içerikli ilaç ve şırınga ele geçirildi. Ramazan B., dolabında bulunan ilaçların ise sayımda fazla çıkan ilaçlar olduğunu, bunları faklı bir sayımda eksik çıkması halinde kullanmak amacı ile dolabında tuttuğunu beyan ederken, Halit K., uyuşturucu madde bağımlısı arkadaşları için bunu sakladığını anlattı.

Yorumlar