Anasayfa /  Ekonomi

Virüs sebebiyle işten çıkarılan işçilerin hakları ne?

Koronavirüs nedeniyle 14 bin iş yeri işlerine ara vermek zorunda kalarak işyerini kapattı. Kısa Çalışma ödeneği şartlarını taşımayan işten çıkarılanların hakları nedir?

Abone ol
Abone ol 27 Mart 2020 13:01

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Türkiye İş Kurumu Kısa Çalışma ödeneğini Koronavirüs nedeniyle işletime aldı. Başvuru şartlarında 600 prim günü 450'ye 120 gün çalışma süresi ise 60 güne düşürülerek şartları esnetildi. 

Ülke genelinde farklı sektörlerde yaklaşık 149.382 bin iş yeri çalışmasına ara verdi. Kısa çalışma ödemesi başvuruları 23 Mart tarihinde online olarak başladı.

 

Teftiş Kurulu Başkanlığı İş Müffettişleri online olarak yapılan başvuruların incelemesini yaparak hak kazananlara maaşların belli bir oranını ödemesini yapacak. Asgari ücretle çalışanlar için 1752 TL  en üst sınır ise 4380 Tl olmak üzere her ayın 15'inde PTT aracılığı ile ödemeler yapılacak. Bu bağlamda çalışanlardan Kısa çalışma ödeneği şartlarına uygun olmayanlar ve işten çıkartılanlar ne gibi haklara sahip olacaklarını merak etmekteler.

Çalışanlar için iş yerinin çalışmasına ara verdiği süre bir haftadan fazla zorlayıcı bir nedene bağlı olması ile ilk hafta için çalışma ücretinin yarısı ödenir. Birinci haftadan itibaren uzun süreli zorunlu ara veren işyerlerinde ise iş sözleşmesi fesh edilebilir. İşveren ile sözleşme askıya alınabilir.

 

 

Yorumlar