Anasayfa /  Güncel

Vergi affı nedir? 2023 Vergi affı hangi borçları kapsıyor?

Geçtiğimiz günlerde yapılan Kabine Toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bazı cezalar yaptığı konuşmalar Vergi Affı'nı gündeme getirdi. Peki Vergi Affı nedir? Vergi Affı kimleri kapsıyor. İşte detaylar...

Abone ol
Abone ol 27 Ocak 2023 17:00

Geçtiğimiz günlerde yapılan Kabine Toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bazı cezalar yaptığı konuşmalar Vergi Affı'nı gündeme getirdi. Peki Vergi Affı nedir? Vergi Affı kimleri kapsıyor. İşte detaylar...

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN VERGİ BORÇLARI AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısı'nın ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hayata geçirilecek düzenlemenin detaylarını aktardı.Erdoğan "Vergi Daireleri, Gümrük Müdürlükleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Belediyeler, İl Özel İdareleri, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlıkları gibi kurumlarımızın kamu alacaklarını yeniden yapılandıran bir kanun teklifi hazırlıyoruz. Bu teklifle, vatandaşlarımızın ve şirketlerimizin, vergi ve prim yükümlülükleri başta olmak üzere, kamu kurum ve kuruluşlarımıza olan borçlarının cezalarını kaldırıyoruz. " ifadelerini kullandı.

BORÇLULARA VERGİ AFFI MÜJDESİ!

Bir müjde de icralık borcu olan vatandaşlara vermek istediğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2 bin lirayı aşmayan icralık borçları tasfiye edecek ve takiplerini sonlandıracak bir düzenlemenin zaten yapıldığını anımsattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şimdi de aynı uygulamayı, vergi dairelerimize vergi, ceza ve faiz gibi bütün başlıklarda 2 bin lirayı aşmayan borcu olan vatandaşlarımız için hayata geçiriyoruz. Bir defaya mahsus olmak üzere vergi dairelerine olan ve 31 Aralık 2022 tarihinden önceye ait 2 bin lirayı aşmayan borçların cezalarının tahsilinden vazgeçiyoruz. Detaylarını Hazine ve Maliye Bakanlığımızın açıklayacağı bu uygulamanın vergi dairesine olan borcundan dolayı takibe maruz kalmayacak vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

BORÇ YAPILANDIRMADAN KİMLER YARARLANIR?

Vergi borcu yapılandırma, devlete ödenmesi gereken ücret konusunda zorluk yaşayan vatandaşlar ve kurumlar açısından önem teşkil eder. Söz konusu işlem sayesinde taksitler hâlinde borç ödemelerini gerçekleştirilir. Vergi borcu sebebiyle mahkeme süreci yaşamamak isteyen kişiler, yapılandırma yoluna gidebilir. Ayrıca mevcut borca yapılan faiz cezasını ödememek için de vergi yapılandırması avantaj sağlar.

Vergi borcu yapılandırma avantajları ise şu şekilde sıralanır:

- Mevcut verginin aslına bağlı olan cezalar silinir.

- Mevcut verginin aslına bağlı olmayan cezaların yarısı silinir.

- Ödenmesi gereken borcun gecikme faizi ve zammı gibi ücretler ortadan kalkar.

- Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) aylık değişim oranına göre belirlenen faiz ödemesinden yararlanılabilir. 

Devlete ödemekle yükümlü olduğu ücreti aksatmak istemeyen gerçek ve tüzel kişiler için yapılandırma işlemi önemli avantajlar sağlar. Borçtan kaynaklı tüm olası cezai yaptırımlardan kurtulabilmek adına da yapılandırmadan faydalanabilirsiniz. Bahsi geçen işlemin ardından ilk taksitte borcun tamamının ödenmesi hâlinde ise faiz indirimi almaya hak kazanmak mümkündür. 

BORÇ YAPILANDIRMA NEDİR?

Vergi borcu yapılandırması; belirli dönemlerde, kişinin ödemesi gereken verginin belli oranının silinmesi ve kalan kısmının devlet tarafından belirlenen tarihler içerisinde taksitler şeklinde ödenmesidir.

SGK borcu, Motorlu Taşıtlar Vergisi gibi bazı vergilerinizi geri ödemekte zorlanmışsınızdır. Buna benzer birçok durumda ödemeler zamanında yapılamadığından borçluluk hali artarak sürer. Bu gibi durumlar neticesinde yapılan kanunla zaman zaman borç yapılandırması yapılarak ödeme kolaylıkları sağlanır. Borçlu olduğunuz miktar için istenen belgeler ile beraber yetkili mercilere başvurarak borcunuzu bütçenize uygun olacak şekilde yapılandırarak ödeyebilirsiniz.

BORÇ YAPILANDIRMA BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Borç yapılandırma başvurus yapmak isteyenlerin ilk olarak toplam borç sorgulamasını yapması gerekiyor. Güncel borcu olan başvuru işlemlerini belirtilen tarihler arasında yapabilecekler. Borç yapılandırma başvuruları bizzat devlet dairelerine giderek, e-posta ile yollayarak veya internet aracılığyla T.C kimlik numarası ile yapılmaktadır.

Yorumlar