Anasayfa /  Ekonomi

Vatandaşlara müjde! 6000 lira maddi destek verilecek!

Kaymakamlıklar ihityaç sahibi ailelere çeşitli maddi yardımlarda bulunacaklar. Destek 6000 liraya kadar çıkıyor. İşte detaylar...

Abone ol
Abone ol Editör Mehmet Durna 25 Eylül 2022 15:35

Ülkemizde yaşayan Türk vatandaşlara sosyal yardım kapsamında gıda, eğitim, barınma, sağlık, yakacak gibi bir çok alanda maddi yardım veriliyor. Bu yardımlara bir yenisini de kaymakamlıklar eklemek için kollarını sıvadı. Kaymakamlıklar sosyal yardım kapsamı altında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla gerekli tüm incelemeleri yaptıktan sonra ve yardıma muhtaç olan ailelere çeşitli yardımda bulunuyorlar.

Halk arasında Kaymakamlık yardımı olarak da bilinen bu yardımlardan yararlanabilmek için belirli şartlar gerekiyor. Yardımlar 6000 liraya kadar ulaşabiliyor. Kaymakamlık yardımlarından kimler faydalanabilir, Kaymakamlık yardımlarından faydalanmak için gerekli başvuru şartları nelerdir? Kaymakamlık yardımına nereden başvurulur. İşte tüm şartlar.

Kaymakamlık sosyal yardımları

İhtiyaç sahibi vatandaşlar için kaymakamlıklar tarafından çok sayıda destek verilmektedir. İhtiyaca yönelik hazırlanan bu yardımların başında maddi durumu kötü olanlar için nakit desteği sağlanmaktadır. Daha sonra ise vatandaşın durumuna göre; Erzak yardımı, giyinme ve okul öncesi çocuklara kırtasiye yardımı gibi bir çok yardım verilmektedir.

Kira Yardımı, oturdukları evin kirasını ödemekte zorlanan muhtaç ailelerin kiralarını ödeyebilmesi için verdiği nakit para yardımıdır. Yakacak ve Giyecek Yardımları kapsamında da zor koşullarda yaşadığı tespit edilen ailelere yakacak ve giyecek sağlanır. Maddi desteğe ihtiyacı olan ailelerin okul çağındaki çocuklarının eğitim giderleri ve kırtasiye ihtiyaçları karşılansın diye Eğitim Yardımları verilir. İşsiz olan 18-60 yaş aralığındaki vatandaşların da Proje Destek Yardımlarına başvurarak belli bir miktarda yardım alacağı açıklanmıştır. Engelli vatandaşlarımızın ihtiyaçları da Özürlü İhtiyaç Yardımı kapsamında kaymakamlıklar tarafından ödenir. Yaşlılık Yardım’ına, 65 yaş ve üzeri emeklilik benzeri bir güvencesi olmayan vatandaşların başvurabileceği açıklanmıştır. Hiçbir güvencesi olmayan ve sağlık problemi yaşayan vatandaşlar bu durumu karşılamakta zorlanıyorsa kaymakamlıkların sunduğu Sağlık Yardımından yararlanabilir.

Kaymakamlık sosyal yardımları kime verilir?

Yatalak durumdaki hastalar, kronik hastalığı nedeniyle çalışamayan kişiler, işten atılmış veya işsiz kalmış kişiler, engelli raporu olan kişiler, ağır engelli kişiler kaymakamlık tarafından hiçbir gelirlerinin olmadığı tespit edildiği takdirde sosyal yardım almaya hak kazanır.

Kaymakamlık sosyal yardım alma şartları

Kaymakamlık yardımlarından yararlanmak isteyen vatandaşların genel olarak hepsinde karşılanması gereken ortak şartlar bulunmaktadır. Başvuracak kişinin sigortalı bir işte çalışmıyor olması ve işsizlik ödeneği almaması ve üzerinde bir gayrimenkul olmaması bu yardımların şartlarının ilk maddeleridir. Bunun yanı sıra, devletin herhangi bir kurumundan destek almayan vatandaşlar başvuru yapabilir. Hanede herhangi bir gelir olmaması durumunda yapılan başvurular öncelikli olarak alınacaktır.

Kaymakamlık sosyal yardıma nasıl başvurulur

Kaymakamlıkların verdiği sosyal yardımlara başvurmak isteyen ihtiyaç sahipleri kendilerine en yakın kaymakamlığa giderek başvuruda bulunurlar. Gerekli işlemler başlatıldıktan sonraki iş gününde teslim ettiğiniz dosyalar incelenmeye başlar. Başvuru esnasında verdiğiniz ikamet adresine, kurumdan yetkili kişiler gelip inceleme yapabilir. Ziyaretlerden önce genellikle haber verilmektedir ancak kişilerin ne olur ne olmaz başvuru yaptıktan sonraki iki hafta evde olmaları tavsiye edilir. Başvuru süreci tamamlandıktan sonra sonucunu merak eden kişiler e-devlet üzerinden sosyal yardım taleplerini kontrol edebilirler. E-devlet’e giriş yapıp arama kısmına “Sosyal yardım bilgileri sorgulama” yazarak başvurularını sorgulayabilirler.

Kaymakamlık sosyal yardım başvurusu için gerekli belgeler

Kaymakamlık yardımlarında da diğer sosyal yardımlarda olduğu gibi başvuru yapan kişilerin ihtiyaç duyduğu yardımı ispat etmeye yarayan belgeler istenmektedir. Örnek vermek gerekirse; engelli vatandaşın tam teşekküllü bir hastaneden aldığı heyet raporu bu belgelerden biri sayılmaktadır. Başvuru yapan vatandaşın kimlik kartı istenen belgeler arasında başı çekmektedir. Kişi başvuru formunda hangi sosyal yardıma muhtaç olduğunu da işaretleyerek belirtmelidir. Almak istenilen sosyal yardıma göre gerekli belgeler vatandaş tarafından tamamlanmalıdır.

Yorumlar