Anasayfa /  Foto Galeri

Uzmanlardan ilginç öneri! İşte evde kahve ile yapabileceğiniz en ucuz, en basit korona testi

ABD'li bilim insanları koronavirüsün en büyük belirtilerinden birisinin koku duyusu kaybı olduğunu hatırlatarak, herkesin sabahları kahve koklayıp kendisine test yapmasını tavsiye etti.

Uzmanlardan ilginç öneri! İşte evde kahve ile yapabileceğiniz en ucuz, en basit korona testi - Sayfa 1

Bilim insanları koronavirüse yakalanıp yakalanmadığınızı anlamanız için her sabah kahve koklamanın etkili olduğunu söyledi.

Uzmanlardan ilginç öneri! İşte evde kahve ile yapabileceğiniz en ucuz, en basit korona testi - Sayfa 2

Anozmi şeklinde de bilinen koku duyusu kaybı, COVID-19’un yaygın belirtilerinden birisi. Penn State Üniversitesi’nde çalışan duyubilimci John E. Hayes ile bulaşıcı hastalık bilimci Cara Exten, SARS-CoV-2 salgını sebebiyle uzmanlık alanlarını son dokuz ay boyunca koku tabanlı tarama ve test programlarına uygulamışlar.

Uzmanlardan ilginç öneri! İşte evde kahve ile yapabileceğiniz en ucuz, en basit korona testi - Sayfa 3

KOKU TESTİYLE KORONAVİRÜS BELİRLENEBİLİR


Yüksek lisans öğrencilerinden biri, Ekim ayının başlarında kendisi ve annesinin günlük kahve rutiniyle ilgili bir olayı paylaşmış. Bu durum, koku testlerinin COVID-19 enfeksiyonuna karşı bir tarama testi şeklinde nasıl kullanılabileceğini örnekliyor.

Uzmanlardan ilginç öneri! İşte evde kahve ile yapabileceğiniz en ucuz, en basit korona testi - Sayfa 4

Popular Science’ta yer alan habere göre, yüksek lisans öğrencisinin annesi, alışkanlık haline getirdiği üzere bir gün öğleden sonra bir fincan kahve yapmış ve kahveyi tadıp koklayamadığını keşfetmiş. İnsanların COVID-19’a bağlı koku duyusu kaybı yaşadığını kızından duymuş. Bu yüzden, çam kokulu temizlik spreyini koklamayı denemiş ve onun da kokusunu alamadığını görmüş.