Anasayfa /  Sağlık

Uyuyamıyor musunuz? Bir de bunu deneyin! Yatağınızın kenarına limon koyarsanız...

İştah açan, sindirimi kolaylaştıran, soğuk algınlığı, nezle, grip ve öksürük şikayetlerini azaltan limonun bir çok faydası var. Limonun bir faydası daha ortaya çıktı, o da uykusuzlukla ilgili. Uyumadan önce yatağınızın kenarına limon kaymanız durumunda mışıl mışıl uyuyabileceksiniz. İşte o uygulamanın yöntemi...

Abone ol
Abone ol 15 Aralık 2022 21:33

Limonun faydaları saymakla bitmiyor. Çay veya salataların içine ilave edilen limonların yanı sıra evinizin bazı köşelerine de limon koymanın faydaları var. Evet, ilk başta ilginç gibi görünüyor ancak bu bilgi sağlığınız için oldukça değerli. Peki, uyurken yanınıza limon koymanın ne gibi bir faydası olabilir? 

Limon kokusu sadece sizi ferahlatmakla kalmaz, sağlığınız için de oldukça iyidir. Peki uyurken yanınıza limon koymanın ne gibi bir faydası olabilir? Limon gibi bazı kokular ferahlatıcı özelliğe sahiptir. Bu koku ortaya çıktığında sizi sadece ferahlatmakla kalmaz, sağlığınız için de oldukça iyidir. Diğer yandan daha rahat uykuya dalabilmek için uyumadan önce komodinin üzerine limon koymayı deneyebilirsiniz.

Sayısız faydası olan limonu yıllarca suyunuza, çayınıza, salatanıza koydunuz. Peki ya komodinin üzerine koymaya ne dersiniz?

Tüm yapmanız gereken şey; bir limonu alıp, onu dörde bölmek ve içine tuz serpmek... Dilimlediğiniz limonları, komodin üzerine koyarak, uykuya dalabilirsiniz.

Stres birçok insanın genel sorunu... Yatakta dönüp durmanıza yol açan stres ve anksiyete gibi durumlar uyumanızı güçleştirir. Komodin üzerindeki limon ise sizi sakinleştirir. Araştırmaya göre; narenciye kokusu kişinin beyin dalgalarını ve duygularını rahatlatıyor.

Yatmadan önce neden odaklanmanız gerektiğini soruyor olabilirsiniz.

Ama eğer beyni sürekli meşgul olan ve uykusuzluk sorunu olan bir kişiyseniz psikologlar olumlu şeylere odaklanmanız gerektiğini söylüyor. Odaklanmak için ise limon kokusu birebir...

Uyumaya çalıştığınızda bir de burnunuz tıkanıyorsa Antioksidan ve antibakteriyel olan limonun burun deliklerinizden içeri girmesine izin verin.

Sivrisineğin kulağınızın etrafında dolaşmasından veya gece boyu sinekler tarafından ısırılmaktan bıktıysanız bu haber tam da size göre...

Limon, sivrisineklerin sevmediği bir şey. Ayrıca limon her tür böceği öldürür. Bu dilimler onları diğer odanın gerisinde tutar.

Sabahleyin erkenden uyanmak, birçok insanın çok zorlandığı bir şey. Ancak komodin üzerindeki bu dilimler uyanma sürecinizi daha az acılı bir hale getirecek.

Limon kokusu beyninizin serotonin seviyelerini artırır.

Limon sadece etrafın güzel kokmasını sağlamıyor aynı zamanda havayı arındırıyor. Çok güçlüdür, hatta bir odadan boya kokusunu çabucak çıkarmak için limon kullanabilirsiniz.

Limon aroması kan basıncını düşürür. Pek çok insanın kan basıncının yüksek olduğunu düşünecek olursak, limonun insanlar için kullanışlı bir meyve olduğunu anlamak zor olmaz.

Diğer faydaları

İştah açıcıdır. Sindirimi kolaylaştırır ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelir.

Damar sertliğini ve sertliğini önleyici etkisi vardır.

Soğuk algınlığı, nezle, grip ve öksürük şikayetlerini azaltır.

Mikrop öldürücüdür. Besin zehirlenmelerinde ve böcek ısırıklarında yararlıdır.

İdrar yollarında görülen enfeksiyonlara karşı etkilidir.

Kanı temizler ve kan dolaşımını kolaylaştırır.

Kalp krizi, kalp-damar rahatsızlıkları ve kanser gibi hastalıklardan vücudu koruyan bir antioksidandır.

Rahatlatıcı etkisi ile vücuttaki ağrıları hafifletir, ateşi ve tansiyonu düşürür.

Ciltteki sivilcelere karşı oldukça etkilidir.

Mide bulantısını ve baş dönmesini giderir.

Limon suyu gargara yapmak için de kullanılır. Plakları temizler, dişleri beyazlatır ve diş minesini güçlendirir.

Yorumlar