Anasayfa /  Foto Galeri

UNECA :Covid-19 Afrika’da önlem alınmazsa en az 300 bin can alabilir!

UNECA :Covid-19 Afrika’da önlem alınmazsa en az 300 bin can alabilir! Afrika’da yeterli önlemler alınmadığı takdirde yeni tip corona virüs (Covid-19) nedeniyle en az 300 bin ile 3,3 milyon arasında insanın hayatını kaybedebileceğini açıkladı. Afrika ülkeleri Nijerya ve Kenya salgını önlemek için sert önlemler alıyor. Sokağa çıkma yasağı uygulanan iki ülkede, kurallara uymayan 30 kişi güvenlik görevlileri tarafından öldürüldü.

UNECA :Covid-19 Afrika’da önlem alınmazsa en az 300 bin can alabilir! - Sayfa 1

Komisyon tarafından salgının ekonomi ve sosyal hayat üzerindeki etkilerine ilişkin hazırlanan raporda, virüsün yayılımı kontrol altına alınsa dahi olumsuz ekonomik etkilerin kıta için kaçınılmaz olduğu vurgulandı.

UNECA :Covid-19 Afrika’da önlem alınmazsa en az 300 bin can alabilir! - Sayfa 2

Kıtada büyük şehirlerde yaşayan insanların yüzde 56’sının aşırı kalabalık ve imkanların kısıtlı olduğu kenar mahallelerde yaşadığına dikkat çekilen raporda, sadece yüzde 34’lük bir kesimin en temel el yıkama olanaklarına sahip olduğu aktarıldı.

UNECA :Covid-19 Afrika’da önlem alınmazsa en az 300 bin can alabilir! - Sayfa 3

Raporda, salgını durdurmak için alınacak önlemlere bağlı olarak en az 300 bin ile 3,3 milyon arasında insanın virüs nedeniyle hayatını kaybedebileceğine işaret edildi.

UNECA :Covid-19 Afrika’da önlem alınmazsa en az 300 bin can alabilir! - Sayfa 4

100 MİLYAR DOLARA İHTİYAÇ VAR 
Hükümetlerin sağlık ve sosyal alandaki ihtiyaçları karşılaması için 100 milyar dolara ihtiyaç duyduğu belirtilen raporda, bu yıl kıta ekonomilerinin büyümelerinin yüzde 1,8 ile 3,1 arasında yavaşlamasının beklendiği vurgulandı.