Anasayfa /  Teknoloji

Twitter yeni özelliğini ilk olarak Türkiye'de test edecek!

Twitter reaksiyonları, bugün itibariyle kullanıcılara açıldı. Platformun yeni özelliği, şu anda ilk defa Türkiye'de test ediliyor.

Abone ol
Abone ol 09 Eylül 2021 16:20

Popüler sosyal medya platformu Twitter, iki gün art arda bomba özelliklerle karşımıza çıktı. Dün, niş toplulukları bir araya getirmeye yönelik yeniliği olan Communities (Topluluklar) özelliğini duyuran şirket, şimdi reaksiyon işlevini kullanıma açtı.

Dünyada ilk defa Türkiye’de test edilen bu yenilik, 16:00 itibariyle ülkemizdeki kullanıcılar tarafından kullanılmaya başlandı.

 Twitter, paylaşımlara emojilerle tepki verme özelliği getirdi
Bugün itibariyle platforma gelen reaksiyon özelliğini görmek için Beğen düğmesine uzun süre basmanız yeterli olacak. Akabinde, söz konusu tweet hakkında ne hissettiğinizi ifade eden bir emoji seçebilir ya da her zaman olduğu gibi yalnızca beğenip haber akışınızda gezmeye devam edebilirsiniz.

Peki ya Twitter reaksiyonları ne işe yarayacak? Bu sorunun cevabı oldukça basit. İnsanlarla sohbetlerde, nasıl hissettiklerini hızlı bir şekilde göstermeleri için daha fazla yol arayan platform; aynı zamanda içerik üreticilerinin de tweet’lerinin nasıl algılandığını daha iyi anlamalarına katkı sağlayacak.

Twitter reaksiyonları şimdilik yalnızca Türkiye’de kullanılırken; platformun kullanıcıları bu özelliğe iOS, Android ve Web üzerinden erişim sağlayabiliyor. Ayrıca şirketten gelen açıklamalara göre, yakında Reactions deneyimi diğer ülkelerde de kullanıma sunulacak.

Twitter’ın reaksiyon özelliği nasıl çalışacak?
Twitter platformu yeni reaksiyon özelliği ile alakalı olarak şu detayları kullanıcılarla paylaştı:

“Bir beğeni her zaman *tüm hisleri* karşılamadığından, insanlara bir Tweet hakkındaki duygularını hızlı ve kolay bir şekilde paylaşmaları adına yeni bir yol sağlamak için bir dizi emoji ekledik: 😂 , 🤔 , 👏 , 😢 ve tabii ki ❤️, veya beğeni. Tepkiler ayrıca, bir Tweetin yanında (gerçek zamanlı olarak Beğen düğmesinin yanında) gösterildiğinden, konuşma ilerledikçe diğerlerinin konuşmayı daha iyi anlamalarına yardımcı olacak. Twitter çok çeşitli insanlara, kültürlere ve topluluklara sahiptir. Bu nedenle, evrensel olarak tanınan ve insanların Tweetler hakkında ifade etmek istediklerini temsil eden ve nihayetinde daha anlamlı konuşmaları teşvik eden emojiler bulmaya çalıştık. Bunu yapmak için, Tweetlerde en sık kullanılan kelimelerin ve emojilerin neler olduğunu araştırdık ve insanların Tweetleri okurken neler hissettiklerine ve hangi emojilerin dünya çapında yankı bulduğuna dair anketler gerçekleştirdik. Tweetlerde en çok kullanılan emojinin gülme emojisi 😂 olduğunu bulduk.

Aynı zamanda çoğu insan bize ‘komik’, ‘destek’/’neşe’, ‘anlaşma’ ve ‘harika’ etrafında dönen tepkileri hem ifade etmeyi hem de almayı tercih edeceklerini söyledi. İnsanların Tweetleri okurken hissettikleri en önemli duyguların ‘eğlenmiş’ ve ‘meraklı’ olduğunu belirledik. ‘Hayal kırıklığı’ ve ‘öfke’ aynı zamanda insanların Tweetleri okurken hissettikleri yaygın duygular olsa da ve bazı insanlar Tweetlere katılmadıklarını ifade etmek istese de şu anda bunları emoji reaksiyonları olarak dahil etmiyoruz. Amacımız her zaman herkese açık ve sağlıklı sohbeti desteklemek ve mevcut emoji setimizin sohbetleri nasıl etkileyeceğini görmek istiyoruz.
Konuştuğumuz kişiler, bazı düşüncelerine olumsuz tepkiler almaktan endişe duyduklarını ve insanlar Tweetleri hakkında böyle hissederse, daha fazla bağlama izin veren diğer etkileşim yöntemlerini tercih edeceklerini belirtti.”

 

Etiketler twitter emoji
Yorumlar