Anasayfa /  Foto Galeri

Türkiye'nin en büyük gölünde su seviyesi 1 metreye düştü!

Van Gölü'nde, küresel iklimdeğişikliği ve hava şartlarına bağlı olarak son yıllarda önemli oranda su kaybının yaşanması ile bölge halkını endişelendiriyor. Suyun azalmasıyla beraber yaşam belirdileride azalıyor. Önemli oranda su kaybının yaşandığı, su seviyesinin bir metreye düştüğü gölden görüntüler..

Türkiye'nin en büyük gölünde su seviyesi 1 metreye düştü! - Sayfa 1

Türkiye'nin en büyük gölünde su seviyesi 1 metreye düştü!

Van Gölü'nde, küresel iklim değişikliği ve hava şartlarına bağlı olarak son yıllarda önemli oranda yaşanan su kaybı endişe verici. Gölde oluşan son manzara ise küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliğinin korkutucu boyutunu gözler önüne serdi.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Alaeddinoğlu, küresel iklimdeğişikliğine bağlı olarak göldeki su seviyesinde geçmişteki gibi yükselmelerin yaşanmayacağını, tam aksine önümüzdeki 50-100 yılda gölün alanının giderek küçüleceğini söyledi.

Türkiye'nin en büyük gölünde su seviyesi 1 metreye düştü! - Sayfa 2

Edremit ilçesine bağlı Enginsu Mahallesi sınırlarında bulunan Van Gölü'nde, son yıllarda küresel ısınma tehlikesi yaşanıyor.

Önemli oranda su kaybının yaşandığı, su seviyesinin bir metreye düştüğü gölde, kıyı kesimlerinde 200 metrenin üzerinde yatay çekilme yaşanırken, daha önce gölde görünmeyen balıkçı teknesi karaya oturdu.

Türkiye'nin en büyük gölünde su seviyesi 1 metreye düştü! - Sayfa 3

Göldeki su çekilmesi, bölgede tarım ve hayvancılık yapan yöre insanını endişelendirirken, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr.Alaeddinoğlu, küresel iklim değişikliğine bağlı olarak göldeki su seviyesinde geçmişteki gibi yükselmelerin yaşanmayacağını söyledi.

Göllerin su seviyesinin mevsim şartlarına bağlı farklılık göstermesinin normal olduğunu belirten Prof. Dr. Alaeddinoğlu, geçmişe kıyasla bu seviye oranlarında ciddi değişikliklerin olduğuna işaret etti.

Türkiye'nin en büyük gölünde su seviyesi 1 metreye düştü! - Sayfa 4

''Küresel iklim değişikliği bütün dünyanın temel sorunu''

Küresel iklim değişikliğinin bütün dünyanın temel sorunu olduğunu anlatan Alaeddinoğlu, şunları söyledi: "Şu an içine girdiğimiz yüzyıl, bu sorunu en somut biçimde göreceğimiz ve bir şekilde dünyayı daha yaşanabilir olmaktan çıkaracak sonuçlarla karşı karşıya kalacağımız bir yüzyıl olacak.

Dünya, her geçen gün giderek ısınıyor ve bu ısınmaya bağlı olarak dünyanın ekolojik dengesi çok ciddi derecede bu olumsuzluktan etkileniyor. Tabi bu olumsuzluk şüphesiz okyanusları, denizleri etkilediği gibi, daha çok iç gölleri, yani kapalı gölleri etkiliyor.

Yani denize ya da dışarıya akışı olmayan kapalı havzalardaki gölleri etkiliyor. Geçmişte de kapalı göllerin şöyle bir özelliği vardı. "