Anasayfa /  Dünya

Türkiye'nin de davet edilmediği zirve

ABD tarafından 9-10 Aralık 2021 tarihleri arasında çevrim içi düzenlenecek Demokrasi Zirvesi'ne Türkiye davet edilmedi. Türkiye'nin yanı sıra Çin, Rusya, Macaristan, Mısır ve Vietnam da davet edilmezken Tayvan listede yer aldı.

Abone ol
Abone ol 24 Kasım 2021 18:30

ABD Başkanı Joe Biden'in 9-10 Aralık 2021 tarihlerinde internet üzerinden ev sahipliği yapacağı Demokrasi Zirvesi'ne davet edilen ülkelerin yer aldığı liste ABD Dışişleri Bakanlığının resmi sayfasında yayımlandı. Davet edilen ülkeler arasında Türkiye yer almadı. Türkiye'nin yanı sıra Çin, Rusya, Macaristan ve Vietnam da davet edilmedi. Biden yönetimi ABD'nin müttefiklerinden Mısır'ı da davet etmezken Irak ve İsrail listede yer aldı.


Listede Tayvan'ın bulunması ise potansiyel krizi sebebi. Zira Çin'in üzerinde hak iddia ettiği Tayvan'ın davet edilmesi Washington-Pekin hattındaki ilişkileri daha da gerebilir. Zaten Çin Dışişleri Bakanlığı da konu ile alakalı hemen bir açıklama yaptı:

"Çin, ABD'nin Demokrasi Zirvesi'ne Tayvan'ı davet etmesine karşı çıkıyor. ABD, diğer ülkeleri baskı altında tutmak ve dünyayı bölmek için demokrasiyi bir alet olarak kullanıyor."
Rusya'dan yapılan açıklama da ise Biden'in Demokrasi Zirvesi'nin 'bölünmeyi' amaçladığı iddia edildi:

"Zirveye olumlu yaklaşmıyoruz. Bu yeni ayrıştırıcı çizgileri yaratma girişiminden başka bir şey değil. 1990'lı yılların başında ayrıştırıcı çizgileri azaltmak ve ortadan kaldırmak için mücadele edip durduk ancak ABD şimdi yeni ayrıştırıcı çizgiler yaratmayı, kendine göre iyi ve kötü ülkeleri bölmeyi tercih ediyor."

Etiketler ABD Joe Biden
Yorumlar