Anasayfa /  Teknoloji

Türkiye'de WhatsApp boykotu sürüyor! İşte alternatif uygulamalar...

Dünyanın en büyük mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp yeni gizlilik güncellemesi ile tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'den de büyük tepkiler aldı. Kullanıcılar birer birer uygulamayı silip Telegram ve Bip'e geçiş yapmaya başladı. Bip yerli ve milli olmasıyla kullanıcılar tarafından daha çok ilgi görüyor.

Abone ol
Abone ol 10 Ocak 2021 08:58

Whatsapp ''zorunlu güncelleme'' kararının ardından diğer uygulamalar rağbet görmeye başladı.

 Kullanıcının tüm gizliliğini ihlal eden yeni güncellemede hesap bilgileri, mesajlar, bağlantılar, durum bilgisi, işlem ve ödeme verileri, müşteri desteği ve diğer iletişimler, kullanım ve kayıt bilgileri, cihaz ve bağlantı bilgileri, konum bilgileri ve çerezler şirket tarafından alınıp paylaşılabilecek. Kullanıcıların 8 Şubat'a kadar bilgilerinin kullanılmasına izin vermediği taktirde uygulamayı kullanamayacak.

AVRUPA BİRLİĞİ GÜNCELLEMEDEN ETKİLENMEYECEK 

WhatsApp'ın sitesinde yer alan bilgilere göre, Avrupa Bölgesi olarak isimlendirilen ülkeler arasında sadece Avrupa Birliği (AB) ülkeleri yer alıyor. Bu nedenle Türkiye'deki kullanıcıların WhatsApp kullanımına devam etmesi için 8 Şubat'a kadar güncellenen koşullara onay vermesi gerekiyor.

SOSYAL MEDYADA GÜNDEM OLDU

Şirketin aldığı yeni kararın ardından Türk kullanıcı sosyal medyada kampanya başlattı. #WhatsapSiliyoruz hashtagi ile milyonlarca kullanıcı kampanyaya destek verdi. Telegram ve yerli mesajlaşma uygulamamız olan Bip'e birçok isimden destek geldi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yerli uygulamamız olan Bip'i destekleyerek sosyal medya hesabından, ''Ülkemizin teknoloji firmaları rekabette sınır tanımıyor. Tercih yaparken artık alternatifsiz değiliz!'' paylaşımında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın damadı Selçuk Bayraktar sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, ''Whatsapp'dan uygulamaya koyduğu yeni veri politikası nedeniyle ayrılıyorum. Kullandığım mesajlaşma programları: BİP ve Açık kaynak kodlu olduğu için deTelegram ve Signal'' ifadelerini kullandı.

T.C Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç'ta veri mahremiyetine önem vererek yurtdışı meşeli uygulamaların güvenliğe yönelik önemli riskler barındırdığını söyledi.

 


TURKCELL BİP

 

Yerli uygulamalar denince akla ilk gelen şirketlerden biri olan Turkcell Bip isminde görüntülü konuşma ve mesajlaşma uygulamasını 2013 yılında duyurmuştu. Mesajla para gönderebilme, akıllı faks gibi hizmetleri de kullanıcılarına sunuyor. Ayrıca Turkcell Bip uygulamasını kullanan müşterilerine Bip'e özel paketlerde sunuyor.

Bip, Whatsapp'ın aldığı karardan sonra 1 günde 100 binden fazla indirmeye ulaştı. Whatsapp'ın tüm özelliklerini barındıran uygulama gizlilik konusunda özverili bir tutum sergiliyor. Ayrıca tüm verilerini Türkiye'de depoladığından Whatsapp'a alternatif uygulama arayanlar için kullanıcıların tercih sebebi olarak görünüyor.

Android için 

İos için

TELEGRAM

Whatsapp'a nazaran dosya boyutu çok daha az olmasıyla talep görüyor. Görüntülü konuşma özelliği olmayan uygulama daha çok grup mesajlaşmaları için kullanılıyor. Telegram'ın süreli mesaj silme özelliği de ilgi görüyor. Ancak bu uygulama yasadışı bahis ve müstehcen görüntüler paylaşanlar arasında çok kullanıldığından pek tercih edilecek uygulamalar arasında olmayabilir.

SİGNAL

Uygulamanın en pozitif yanı gizlilik esaslarına önem veriyor olması. Whatsapp'ı Facebook şirketinin satın almasıyla gizlilik sözleşmelerinde yeni güncelleme yapıldı. Kullanıcıların gizlilik esaslarına şeffaf boyut kazandıran uygulama kullanıcılar tarafından eleştirilmeye başladı. Signal ise tüm kullanıcının tüm bilgilerinin şirket tarafından saklanacağına dair önemli açıklamalar yaptı. Ayrıca Android telefonlarda SMS uygulamasını Signal ile değiştirip kullanılabilen özelliğe de sahip.

Elon Musk'ın 8 Şubat itibarıyla Signal'in gizlilik sözleşmesini yenileyeceğini duyurmasıyla gündeme giren uygulama aynı Whatsapp'ta olduğu gibi uçtan uca şifreleme ile korunacak

Etiketler Whatsapp telegram bip
Yorumlar