Anasayfa /  Foto Galeri

Türkiye'de kaç vaka var, hangi illerde? İşte Türkiye corona haritası…

Dün akşam saatlerinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamalarıyla il il corona vaka sayıları da belli oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca corona virüsü nedeniyle 277 kişinin hayatını kaybettiğini ve vaka sayısının 15 bin 679'a yükseldiğini açıkladı. İşte en çok vaka görülen iller listesi...

Türkiye'de kaç vaka var, hangi illerde? İşte Türkiye corona haritası… - Sayfa 1

Bilim Kurulu toplantısı sonrası canlı yayında açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplamda 39 ilde can kaybının olduğunu açıkladı. Bakan Koca, Türkiye’deki can kaybı sayısının 277’ye vaka sayısının ise 15 bin 679’a ulaştığını paylaştı. İşte en çok vaka görülen iller…

Türkiye'de kaç vaka var, hangi illerde? İşte Türkiye corona haritası… - Sayfa 2

HANGİ ŞEHİRDE KAÇ VAKA VAR?

İstanbul: 8.852
İzmir: 853
Ankara: 712
Konya: 584
Kocaeli: 410
Isparta: 268
Sakarya: 207
Adana: 197
Bursa: 135
Samsun: 112

Türkiye'de kaç vaka var, hangi illerde? İşte Türkiye corona haritası… - Sayfa 3

YÜZDE 69’U TANSİYON HASTASI

Hayatını kaybedenlerin yüzde 69’u tansiyon hastası olan. Şu an yoğun bakımda olanların yüzde 63,3’ü tansiyon hastası. Özellikle gördüğünüz gibi hayatını kaybedenlerin yzüde 80’i 60 yaş üstü, kronik hastalıklarla da eşlik ediyor.

Bizim şu dönemde kronik hastalığı olan, 60 yaş üstü olan her vatandaşımızın daha riskli olduğunu görüyoruz. Yüzde 80 oranında kaybettiklerimizin bu grupta olduğunu görüyoruz. 60 yaş üstü ve kronik hastalığı olanlarının evden çıkmamalarını, kendilerini izole etmelerini ve sosyal mesafe kuralına uymalarını istiyoruz.

Türkiye'de kaç vaka var, hangi illerde? İşte Türkiye corona haritası… - Sayfa 4

GÜNLÜK TEST SAYISI 15 BİNİ BULDU

Günlük test sayımız 15 bini buldu, 75 merkezde çalışılıyor. 89 merkeze çıkmak üzerede birkaç gün içerisinde plan yapılmış oldu. Elimizde 1 milyon kit olduğunu söylemiştim, kitten daha çok bunu çalışabilecek yerlerin önemli olduğunu söylemiştim. Kit sayısında 10 bin demiştim, şimdi 15 bini bulduk.

Önümüzdeki hafta içerisinde 30 bini bulacağını biliyoruz. Biz taramayı daha fazla yapmak istiyoruz, test sayısı daha çok artacak, pozitif vaka da daha çok artacak. Testi daha çok bilim kurulunda yeni algoritma olarak geliştirdiği, hastalık bulgusu olan ve şüpheli olan kişilere bu testin yapılması. Bu dönemde herkes kendisini pozitifmiş gibi izole ederek, önümüzdeki dönemi geçiriyor olmalı.