Anasayfa /  Foto Galeri

Türkiye'de corona virüs günlerinde en çok hangi oyunlar oynanıyor?

Türkiye'de corona virüs günlerinde en çok hangi oyunlar oynanıyor?Yeni tip corona virüs salgını nedeniyle insanların evde kalma sürecinde e-spor ve online oyunlara ilgi daha önce görülmemiş şekilde artarken, en çok tercih edilen oyunlar da belli oldu.

Türkiye'de corona virüs günlerinde en çok hangi oyunlar oynanıyor? - Sayfa 1

Yeni tip corona virüs (Covid-19) salgını sürecinin e-spor faaliyetlerini tetiklediğini ifade eden Türkiye E-Spor Federasyonu (TESFED) Başkanı Alper Özdemir, "Bunun da en temel sebebi bugün geçirdiğimiz süreçten ötürü bütün spor dallarının durdurduğunu görüyoruz. Bu manada sosyal mesafe nedeniyle birçok branşın hayata geçirilemediğini görüyoruz. Bizi bundan pozitif olarak ayrıştıran konu var. Bilgisayar başında ve sosyal mesafeyi zaten gerektirmediği için bu sebeple e-spor ve online oyunlara olan ilgi artmış durumda." diye konuştu.

Türkiye'de corona virüs günlerinde en çok hangi oyunlar oynanıyor? - Sayfa 2

Özdemir, sayısal olarak bakıldığında oyun oynayan kitlenin ciddi anlamda katlandığını gördüklerini, önceki yıllarda yapılan oyun içi harcamaların da bu dönemde arttığını kaydetti.

E-sporun en büyük artısının yeni branşları çıkarabilmesi olduğunu ifade eden Özdemir, corona virüs döneminde yeni ve popüler oyunların hayata geçtiğini söyledi.

Türkiye'de corona virüs günlerinde en çok hangi oyunlar oynanıyor? - Sayfa 3

Özdemir, e-sporda yeni turnuva ve müsabakaları başlattıklarına işaret ederek, "Bu yılın mart ayı itibarıyla corona virüs salgını döneminde video oyun endüstrisinde satışların türüne göre artışlar; dijital oyunlarda yüzde 52,9, fiziksel oyunlarda yüzde 82, konsol oyunlarda ise yüzde 155 oldu." dedi.

Türkiye'de corona virüs günlerinde en çok hangi oyunlar oynanıyor? - Sayfa 4

İlgi gören oyunlardan bahseden Özdemir, "Yeni çıkan oyunlardan özellikle beta sürecinde olan 'Valorant' ciddi anlamda ilgi görüyor. Bunların dışında Counter Strike, PES, Dota gibi oyunların yine kitleleri var. Oyunlarda en başı çeken FİFA, PUBG ile LOL oluyor." ifadelerini kullandı.