Anasayfa /  Güncel /  Gündem

Türkiye ile Yunanistan arasında tehlikeli gerginlik

Türkiye ile Yunanistan arasındaki adalar ve karasuları sorunu artarak devam ediyor. Muğla’nın Bodrum ilçesi açıklarındaki Kardak kayalıklarına gelmek isteyen Yunan botu ve balıkçılarına Türk sahil güvenlik botu engel oldu. Akşam saatlerinde yaşanan gerginlikte Türk ve Yunan botları birbirlerine 10 metre kadar yaklaşarak burun buruna geldi.

Abone ol
Abone ol 27 Aralık 2021 18:23

Muğla'nın Bodrum ilçesine bağlı Gümüşlük Mahallesi'ne 3.8 mil uzaklıktaki Kardak kayalıklarına bugün öğle saatlerinde Kilimli (Kalimnos) Adası'ndan gelmeye çalışan bir Yunan sahil güvenlik botu ve balıkçı kayıkları bölgede devriye gezen Türk sahil güvenlik botu engel oldu.

Balıkçılara ve Yunanistan sahil güvenliğine yapılan uyarılarla Kardak kayalıklarına yaklaşılmaması istendi.

ZAMAN ZAMAN BİRBİRLERİNE 10 METRE KADAR YAKLAŞTILAR

Saat 15.00 ile 16.00 sıralarında yaşanan gerginlikte Yunanistan'a ait balıkçı kayıkları Türk sahil güvenliğe 20 metre kadar yaklaşırken, iki ülkeni botları da zaman zaman 10 metre mesafede burun buruna gelerek beklediler.

İşte o görüntüler:

ADAYA YUNAN BAYRAĞI ÇİZDİLER

Kardak Kayalıkları'na yaklaşık 1 mil uzaklıktaki askeri birlik, gözetleme kulesi ve radar sistemi ile Yunanistan askerlerinin bulunduğu Kalalimnos Adası'nın Kardak Kayalıkları'na ve Gümüşlük'e bakan tarafına yaklaşık 20×30 metre boyutlarında dev Yunanistan bayrağı çizildiği görüldü. Bayrak Gümüşlük sahillerinden rahatlıkla görülebiliyor.

Yorumlar