Anasayfa /  Dünya

Türkiye Barolar Birliği Eski Başkanı Metin Feyzioğlu kimdir, nereli?

Lefkoşa Büyükelçiliği'ne atanan Metin Feyzioğlu, Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı görevinde bulunmuştu.

Abone ol
Abone ol 06 Ekim 2022 20:09

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bazı büyükelçilerin yeni büyükelçilik ve daimi temsilcilik görevlerini tebliğ etti. Eski Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Lefkoşa Büyükelçiliği'ne atandı.

Metin Feyzioğlu, Turhan Feyzioğlu ve Leyla (Cıngıllıoğlu) Feyzioğlu'nun kızı Saide (Feyzioğlu) Buçukoğlu (1950-1969) ile Mehmet Buçukoğlu (1945) çiftinin çocuğu olarak İstanbul'un Kadıköy ilçesine bağlı Kızıltoprak semtinde 7 Temmuz 1969 tarihinde doğdu. Annesi doğumdan iki saat sonra vefat edince dedesi ve anneannesi tarafından evlat edinildi ve onlar tarafından yetiştirildi.

Feyzioğlu, TED Ankara Koleji'ni 1986 tarihinde bitirdi. Ardından girdiği Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1990 yılında mezun oldu. 1991 yılında Ankara Barosu'na kayıt oldu. 1992 yılındaki yüksek lisansının ardından 1995 yılında doktor unvanı aldı.

1996 yılında mezun olduğu fakülteye yardımcı doçent olarak atandı. 2002 yılında Doçent, 2005 yılında Profesör oldu. 2007 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı oldu ve bu görevi bir yıl sürdürdü. 1991 yılından beri kayıtlı olduğu Ankara Barosu'nun 10 Ekim 2010 tarihinde gerçekleşen 61. Olağan Genel Kurulunda kullanılan oyların yüzde 58'ini alarak başkanlığa seçildi.

Feyzioğlu, Türkiye Barolar Birliği 32. Olağan genel kurulunda 447 delegenin 209'unun oyunu alarak 26 Mayıs 2013 tarihinde Türkiye Barolar Birliği'nin 8'inci başkanı seçildi.

'EDEPSİZ TARTIŞMASI'

Feyzioğlu, Danıştay'da 2014 yılında düzenlenen 146. Açılış Töreninde, o dönemde Başbakan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerilim yaşamıştı. Erdoğan, Feyzioğlu'nun uzun konuşması sırasında eleştirilerini sıralarken "Yanlış konuşuyorsun" diyerek Feyzioğlu'nun konuşmasını bölmüş, Feyzioğlu da "Neyi yanlış konuşuyorum sayın Başbakan'ım" diye sormuştu. Erdoğan gerilimin artması üzerine "Böyle bir edepsizlik olmaz ki" diyerek yerinden kalkmış ve salonu terk etmişti.

Feyzioğlu, geçen yıl verdiği bir röportajda, söylem farklılıklarının hatırlatılması üzerine, "Bana diyorlar ki, ‘Sen değiştin’. Evet ben değiştim, tabii değiştim. Çok şükür değiştim. Benim sabahımla akşamım aynıysa, sabahtan akşama kadar geçen vaktimi ziyan etmişimdir. Tabii ki değişeceğiz, her gün bir şey öğreneceğiz, yanlışımız varsa düzelteceğiz" demişti.

Feyzioğlu "Çoklu baro" tartışmalarının yaşandığı süreçte, iktidarın baroların bölünmesini savunarak bazı baro başkanlarıyla karşı karşıya gelmişti. Feyzioğlu düzenlemenin "eşit temsil" getirdiğini savunmuştu. 

Feyzioğlu, 5 Aralık 2021'de düzenlenen TBB 36. Olağan Genel Kurulu'nda başkanlık yarışını Erinç Sağkan'a kaybetmişti.

Yorumlar