Anasayfa /  Foto Galeri

Turistler Vaka sayıları düşünce rotayı yeniden Antalya'ya çevirdiler

Koronavirüs salgınına yönelik alınan tedbirler ve aşılama oranlarındaki artış sonrası vaka sayılarında yaşanan hızlı düşüşle birlikte turistler de rotayı yeniden Antalya'ya çevirdi. Haziran ayının ilk haftasında 80 binin üzerinde turistin geldiği Antalya'da havalimanına inen uçak sayısı ise ikiye katlanarak 100'e çıktı.

Turistler Vaka sayıları düşünce rotayı yeniden Antalya'ya çevirdiler - Sayfa 1

Antalya’da turizm sezonunun başlamasıyla birlikte kente gelen turist sayısında artış yaşanmaya başladı.

Özellikle Türkiye’nin aşılamada 31 milyon kişiyi geçmesi, Antalya’nın da 1 milyon rakamının üzerinde oluşu, bir yandan da vaka sayılarındaki belirgin düşüşünün, turizmi yaz sezonunda hareketlendireceği ön görülüyor.

Sezonun başlamasıyla birlikte havalimanlarında pandemiye karşı alınan önlemler de arttırıldı. Havayoluyla kente gelen yerli ve yabancı turistler, korona virüs tedbirleri kapsamında bir dizi önlemlerden geçiyor. Sosyal mesafe, maske ve hijyen konularının ön planda tutulduğu havalimanında, termal kameralarla geçişleri taranan misafirler, her hangi bir olumsuzluk olması durumunda ise hazırlanan karantina odalarına yönlendiriliyor. Ayrıca havalimanı çıkışında Covid-19 testi için gelişmiş PCR testi alanları yer alıyor.

Turistler Vaka sayıları düşünce rotayı yeniden Antalya'ya çevirdiler - Sayfa 2

ALINAN ÖNLEMLER GELİŞTİRİLDİ
Fraport TAV Antalya Havalimanı Genel Müdürü Deniz Varol, havalimanındaki önlemler ve turizm verileriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Varol, alınan önlemlerin geçtiğimiz yıl alındığını, bu yıl ise bu önlemleri geliştirerek devam ettiklerini belirterek, “Hem uçmak isterken hem de girişte noktalarında termal kamerayla bir kere her terminale girerekken muhakkak buradan geçerek ısı değerlendirmelerinden geçiliyor. Ateşi olan yolcular zaten belli bir karantina uygulanıyor. Yine öbür tarafta bizim özellikle vurgu yaptığımız 3 temel unsurumuz var. Mesafeyi korumak, maske takmak ve hijyen. Bunlar yine baktığımız zaman havalimanımızın her yerinde yolcularımıza tekrar tekrar hatırlatmak üzere birçok görselle paylaşılmış durumda” dedi.

Turistler Vaka sayıları düşünce rotayı yeniden Antalya'ya çevirdiler - Sayfa 3

ÖNLEMLERİMİZİ ANINDA ALABİLİYORUZ
Havalimanında oluşabilecek her hangi bir olumsuzluğa karşın da, önlemlerin daha önceden alındığını vurgulayan Varol, “Sağlık Bakanlığımız geçen seneden bu yana organize ettiğimiz farklı yerlerde farklı karantina alanlarımız söz konusu. Geçen yıl geçtiğimiz Turizm Bakanlığımızın başlattığı “güvenli turizm sertifikası” programı bünyesinde bu alanların havalimanlarında muhakkak olması gerekiyor. Yine aynı “güvenli turizm sertifikası” adı altından aldığımız önlemlerde bu ihtiyaca paralel olarak havalimanında konuşlandırılmış durumda. Hem gelişte hem gidişte tehlike olabilecek durumlarda önlemimizi anında alabiliyoruz. Zaten Havalimanında çok gelişmiş bir PCR test alanımızda mevcut. Bunlar sadece vakalar olduğunda alınan önemler değil. Yolcuların normal seyahatler için gerekli olan bütün diğer ihtiyaçları da burada karşılayabiliyoruz. Laboratuvarımız hemen havalimanında ananında arzu edildiği takdirde kullanılabiliyor. Bunlar Antalya’nın bu konuda ileride olduğunun göstergesidir” ifadelerini kullandı.

Turistler Vaka sayıları düşünce rotayı yeniden Antalya'ya çevirdiler - Sayfa 4

UKRAYNA LİDER ALMANYA'DAN DA CİDDİ YÜKSELİŞ VAR
Turizm sezonuyla birlikte kente gelen turist sayılarında ciddi artışlar yaşanmaya başladığını aktaran Varol, “Mayıs ayında baktığımız zaman o dönemin yüzde 60’ını Ukraynalı turistlerimiz oluşturuyor. Diğer taraftan yüzde 10 Alman turist mevcuttu. Yine yüzde 10 diğer Baltık ülkeleri oluşturuyordu ve irili ufaklı diğer ülkelerden bir desteğimiz söz konusu. Haziran’la birlikte tabii Avrupa’daki önlemlerle ve Türkiye’deki vaka sayılarının düşmesiyle çok ciddi bir dönüşüm yaşanıyor şu anda. Mayıs ayında yüzde 60 olan Ukraynalı turist haziran ayıyla yüzde 50’lere düşmeye başladı. Diğer ülkelerin yükselişi söz konusu. Şu anda geçtiğimiz cuma- cumartesi- pazara baktığımızda Almanlarda ciddi bir yükselme söz konusu. Onların Pazar payı mayıs ayında yüzde 10 iken şu anda yüzde 15’lere çıkmak üzere. Dolayısıyla ülkemizdeki aşının yaygınlaşması ve buna bağlı olarak vaka sayılarının düşmesi, Avrupa’da bunun direkt reaksiyon bu şekilde yansıyor” diye konuştu.