Anasayfa /  Medya /  Dizi

TRT1 Kut'ül Amare bugün neden yayınlanmıyor?

Başrollerinde Serdar Gökhan, Kaan Taşaner, İlker Aksum gibi oyuncuların paylaştığı dizi her perşembe akşamı TRT 1 ekranlarında yayınlanıyor. Birinci Cihan Harbi'ne girmek üzere olan Osmanlı Devleti'nde tek hayalleri devletin yeniden dirilişi ve kurtuluşu olan Mehmet ve arkadaşlarının destansı hikâyesini konu alan Kut'ül Amare'nin yeni bölümü neden 15 Şubat Perşembe akşamı yayınlanmıyor?...

Abone ol
Abone ol 15 Şubat 2018 20:39

Kut'ül Amare Savaşı ve büyük Kut'ül Amare Zaferi'nin konu alan Kut'ül Amare dizisi her perşembe akşamı TRT1 ekranlarında izleyici karşısına çıkıyor. Kut'ül Amare savaşı Türkiye'de 1952 yılına kadar Kut Bayramı adı altında kutlandı. Fakat Türkiye'nin NATO'ya girmesinden sonra Kut'ül Amare savaşı unutturulmaya çalışıldı. İngilizllerin yaptığı büyük baskı sonucu bu büyük zafer ders kitaplarından bile çıkartıldı. Peki Kut'ül Amare savaşı nedir? Bu büyük destanı konu alan Kut'ül Amare dizisi bu akşam neden yayınlanmadı?

Kut'ül Amare savaşı Türkiye'de 1952 yılına kadar Kut Bayramı adı altında kutlandı. Fakat Türkiye'nin NATO'ya girmesinden sonra Kut'ül Amare savaşı unutturulmaya çalışıldı. İngilizllerin yaptığı büyük baskı sonucu bu büyük zafer ders kitaplarından bile çıkartıldı. Peki Kut'ül Amare savaşı nedir? Kut'ül Amare savaşı 29 Nisan 1916 tarihinde Osmanlı Ordusunun Irak'ın Kut bölgesinde İngilizlere karşı kazandığı büyük bir zaferidir.

Mehmetçik Kut'ül Amare dizisine ruh katan kadın karakterler kimler?

Kut'ül Amare'nin yeni bölümü neden bugün yok?

TRT 1'in sevilen dizisi Kut'ül Amare vatandaşlarımız tarafından aranıyor. Sevilen dizinin oyuncu kadrosunda, Yevlaviya Dedova, Serdar Gökhan, İlker AksumGamze Özçelik,İsmail Ege Şaşmaz, Kaan Taşaner yer alıyor. Kut'ül Amare savaşı Türkiye'de 1952 yılına kadar Kut Bayramı adı altında kutlandı. Dizinin bugünkü bölümüyle ilgili araştırmalar yapılıyor. Fakat Türkiye'nin NATO'ya girmesinden sonra Kut'ül Amare savaşı unutturulmaya çalışıldı. Kutül Amare yeni bölüm neden yayınlanmıyor? Bugün yayınlanmayacak mı? Detaylar haberimizde...

Mehmetçik Kut'ül Amare dizisi oyuncuları kimlerdir? (TRT 1)

KUT'ÜL AMARE'NİN KONUSU NEDİR?

Vatanı için her türlü fedakarlığı göze alan Osmanlı'nın efsane komutanlarından Süleyman Askeri'nin komuta ettiği Osmancık Taburu ve Mehmet'in silah arkadaşlarıyla birlikte İngilizlere karşı verdiği zorlu mücadele ve kahramanlıkları işleniyor.

Mehmetçik Kut'ül Amare dizisi bu akşam saat 20:00'da TRT 1 ekranlarında yayın hayatına 'merhaba' diyecek.

Kut'ül Amare savaşı Türkiye'de 1952 yılına kadar Kut Bayramı adı altında kutlandı. Fakat Türkiye'nin NATO'ya girmesinden sonra Kut'ül Amare savaşı unutturulmaya çalışıldı. İngilizllerin yaptığı büyük baskı sonucu bu büyük zafer ders kitaplarından bile çıkartıldı. Peki Kut'ül Amare savaşı nedir? Kut'ül Amare savaşı 29 Nisan 1916 tarihinde Osmanlı Ordusunun Irak'ın Kut bölgesinde İngilizlere karşı kazandığı büyük bir zaferidir.

Mehmetçik Kûtulamâre 4.Bölüm Fragmanı

KUT'ÜL AMARE BUGÜN YAYINLANMAYACAK MI?

TRT 1'in sevilen dizisi Mehmetçik Kut'ül Amare dizisinin yayın programındaki aksaklık sebebiyle bugün yayınlamayacağı bildirildi. Dizinin yeni bölümü gelecek hafta perşembe günü yayınlanacak.

Mehmetçik Kutülamare 4.Bölüm 2.Fragmanı

Mehmetçik Kûtulamâre 4.Bölüm 3.Fragmanı​

KUT'ÜL AMARE ZAFERİ NEDİR?

I. Dünya Savaşı'nın Irak Cephesi'nde, İtilaf Devletleri ile İttifak Devletleri arasında gerçekleşmiş bir kuşatma muharebesidir. 8.000 askerden oluşan İngiliz-Hint garnizonu Bağdat'ın 160 kilometre güneyinde Kut kasabasında Osmanlı ordusu tarafından kuşatıldı.

101 yıl önce 29 Nisan'da sonuçlanan kuşatma sonrasında İngilizlerin 6'sı general, 476'sı subay olmak üzere toplam 13 bin 309 askeri esir alındı.

Bazı tarihi kaynaklara göre Osmanlı ordusunun Birinci Dünya Savaşı'nda, Çanakkale'den sonra en büyük zaferi olan Kut'ül Amare 1952 yılına kadar Türk Ordusu tarafından bayram olarak kutlanıyordu.

MEHMETÇİK KUT'ÜL AMARE OYUNCULARI KİMLERDİR?

Serdar Gökhan (Hüsrev)

İsmail Ege Şaşmaz (Mehmet)

İlker Aksum (Cox)

Kaan Taşaner (Süleyman Askeri)

Emre Başer

Özgü Kaya

KUT-ÜL AMARE'DE NELER OLDU?

Yeni kurulan Osmanlı 6. Ordusu'nun Komutanlığı'na atanarak 5 Aralık'ta Bağdat'a varan Mareşal Colmar Freiherr von der Goltz Paşa'nın emriyle Irak ve Havalisi Komutanı Miralay (Albay) 'Sakallı' Nurettin Bey'in birlikleri 27 Aralık'ta Kut'u kuşattı. İngilizler Kut'u kurtarmak için General Aylmer komutasındaki kolorduyla hücuma geçti ancak, 6 Ocak 1916 tarihli Şeyh Saad Muharebesi'nde 4.000 askerini kaybederek geri çekildi. Bu muharebede 9. Kolordu Komutanı Miralay 'Sakallı' Nurettin Bey görevinden alındı ve yerine Enver Paşa'nın kendisinden bir yaş küçük olan amcası Mirliva Halil Paşa (Kut) getirildi.

İngiliz Ordusu, 13 Ocak 1916 tarihli Vadi Muharebesi'nde 1.600, 21 Ocak Hannah Muharebesi'nde 2.700 askeri kaybederek geri püskürtüldü. İngilizler mart başında tekrar taarruza geçti. 8 Mart 1916'da Sabis mevkiinde Miralay Ali İhsan Bey komutasındaki 13. Kolordu'ya hücum ettilerse de 3.500 asker kaybederek geri çekildiler. Bu yenilgiden dolayı General Aylmer azledilerek yerine General Gorringe getirildi.

TÜRK, KÜRT, ARAP AYNI CEPHEDE

Yüksel, Kut'ül Amare Zaferi kutlamalarının 1951'den sonra kaldırılmasında Türkiye'nin NATO'ya girmesi, Bağdat Paktı ve Nuri Sait Paşa'nın olduğunu belirterek; "Nuri Sait Paşa karşı tarafta yer alıyordu ve o sırada Adnan Menderes ile arasında bağ oluştu.'' diye konuştu.

Yüksel, Kut Zaferi'nin kazanılmasında Türk askerinin yanı sıra Kürt ve Arap aşiretlerinin de önemli rolü olduğunu söyleyerek, "Kürtler Sarıkamış ve diğer cephelerde savaştılar, fakat Kut-ül Amare'de özellikle Kürt aşiretlerin önemli rolü oldu. Bir kısım Arap aşiretleri, hatta Şii Arap aşiretlerinin de. Önemli Şii aileleri Osmanlı'yla ortak hareket etti." dedi.

MEHMETÇİK KUT'ÜL-AMARE

Mehmetçik Kut'ül-Amare dizisi, Birinci Cihan Harbi'ne hazırlanan Osmanlı devletinde, tek hayalleri devletin yeniden dirilişi ve kurtuluşu olan, gönlünde vatan sevdasından başka bir şey bulunmayan Mehmet ve arkadaşlarının destansı hikâyesini konu alıyor. Darülfünun talebesi olan Mehmet, vatanı için her türlü fedakarlığı ve çabayı göstermekten geri durmaz. Bu amaçla başında Süleyman Askeri Bey'in bulunduğu ve en kabiliyetli askerlerin seçildiği Osmancık Taburu'na katılıp cepheye gitmek için büyük bir mücadele gösterir.

İhtişamlı bir devletin varislerine bıraktığı son destan olan Kut'ül Amare Zaferi'ni konu alan dizi, Mehmet karakterini merkezine alarak her anı heyecan, aksiyon ve derin duygularla yoğrulmuş hikâyesiyle seyirciyle buluşacaktır. Bunun yanında Mehmet'in, vatan için canını ortaya koyarken karşısına çıkacak Zeynep ile yaşayacakları sevda ise, çöle yazılan bir aşk destanı olacaktır.

Mehmet, başında Süleyman Askeri Bey'in bulunduğu Osmancık Taburu'yla birlikte Arap coğrafyasında büyük bir mücadele gösterecektir. Bölgede yaptıklarıyla Osmancık Taburu içinde büyük bir kahraman haline gelecektir. Mehmet kahramanlıkları İngilizlerin oyunlarını bozacak ve Kut'ül Amare destanının mimarı olacaktır.

Osmanlı Devleti'nin, İngilizleri Kut'ül-Amare'de kuşatıp teslim almasında canını ortaya koyacak olan Mehmet ile birlikte Osmancık Taburu'nun diğer kahraman askerleri de yakından tanıtılacaktır. Aynı zamanda Osmanlı Devleti askerleriyle, İngiliz askerleri arasında çöllerde, dağ başlarında, nehirlerde yaşanan amansız mücadele tarihi kaynaklara dayanılarak anlatılacaktır.
Yorumlar