Anasayfa /  Yaşam /  Din ve inanç /  Ramazan

Teravih Namazı Nasıl Kılınır? Teravih Namazı Kaç Rekat? Namazda Hangi Dualar Okunur?

Mübarek Ramazan ayında yatsı ezanına çok kısa zaman kala camiler dolup taşıyor.

Abone ol
Abone ol 05 Mayıs 2019 21:12

Teravih namazı kılmak isteyen kişilerden bazıları ise ezandan önce 'teravih namazı nasıl kılınır ve teravih namazı kaç rekâttır' sorusunun cevabını araştırıyor.

Teravih namazında hangi dualar okunur? Teravih namazı nasıl kılınır ve kaç rekâttır

TERAVİH NAMAZI NASIL KILINIR?

Ramazan ayının ilk teravih namazı bugün kılınacak. Teravi namazı kaç rekat? Teravih namazında hangi dualar okunur?

İşte teravih namazı kılınışı;

Teravih namazı, Ramazan ayında olmak üzere yirmi rekattan ibaret sünnet namazıdır. Teravih namazına Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) ve dört halife de devam etmiştir.

Diğer nafile namazlardan teravih namazının kılınışın bir farkı yoktur. Yani iki rekât bir namaz nasıl kılınıyorsa, mesela sabah namazının sünneti diyelim teravih namazının iki rekâtı o şekilde kılınır.

Ondan sonraki bütün rekâtlar da bir birinin benzeridir. Sabah namazının iki rekat sünnetini veya farzını ölçü alabiliriz. Teravih namazı yatsı ile vitir arasında kılınmalıdır.

TERAVİH NAMAZI KAÇ REKAT?

Hz. Peygamber (s.a.s.)'in kıldırmış olduğu Teravih namazlarının kaç rekat olduğu konusunda bir rivayet bulunmamaktadır. Hz. Ömer zamanındaki cemaatle kılınan Teravih namazlarının rekatları konusunda iki rivayet vardır; yirmi rekat, on bir rekat.

Hz. Ömer'in dönemiyle ilgili farklı rivayetler; Nevevi ve Ayni tarafından, on bir rekatla ilgili rivayetin Hz. Ömer'in halifeliğinin ilk döneminde kılınan Teravih namazlarıyla ilgili olduğu, sonra Teravihin yirmi rekat olarak yerleştiği ve günümüze kadar da böyle devam ettiği şeklinde açıklanmıştır.

Teravih namazı nafile bir ibadet olduğundan, farz gibi telakki edilmesi de doğru değildir. Bu nedenle, yorgunluk, meşguliyet ve benzeri sebeplerle, Teravih namazı evde 8, 10, 12, 14, 16 veya 18 rekat kılınması durumun da sünnet yerine getirilmiş olur.


Yorumlar