Anasayfa /  Güncel

Temettü nedir, ne anlama gelir? 2023 Temettü nasıl alınır?

Şirket hissedarlarına ortaklık payları oranında kâr payı dağıtılması olarak bilinen Temettü mera konusu oldu. İşte merak edilen Temettü dağıtımı ve hisse alımı...

Abone ol
Abone ol 21 Ocak 2023 15:30

Şirket hissedarlarına ortaklık payları oranında kâr payı dağıtılması olarak bilinen Temettü mera konusu oldu. İşte merak edilen Temettü dağıtımı ve hisse alımı...

Temettü, şirketin dönem içinde elde ettikleri kârdan mevcut ortakların pay alma hakkı doğduğu belirtiliyor. Temettü, yıllık bilançoya göre belirlenen net kârdan ya da bunun için ayrılmış yedek akçelerden verilebilir.

Temettü nedir? Temettü nasıl dağıtılır? Temettü hisseleri nasıl alınır?
Kâr payının dağıtılmasına anonim şirketlerde genel kurul onay verir. Ana sözleşmeye konulacak bir maddeyle, bazı pay tiplerine temettü ile alakalı olarak ayrıcalık tanınabilir. Böyle durumlarda, kâr dağıtılırken yapılan ayrıcalıklarla alakalı oranlar dikkate alınıyor.

Şirketlerin temettü dağıtım tarihleri ise, farklılık göstermekle birlikte genellikle ikinci çeyrek içerisinde gerçekleştiği söyleniyor. Temettü hakkı elde etmek için şirket genel kurulunda belirlenen temettü dağıtım tarihinde ilgili hisse senetlerine sahip olunması yani şirkete ortak olunması ve kâr payı alma hakkı kazanmak gerektiği belirtiliyor. Temettü dağıtım tarihleri önceden BIST’te bildirilir ve kamuoyuna sunulur. Bu tarihten bir gün önce hisse senedine yatırım yapmanın dahi temettü almak için yeterli olduğu söyleniyor.

Nasıl nakit temettü alınır?
Uzmanlara göre, nakit temettü alabilmek için temettünün dağıtılacağını gün hesapta hisse senetlerinin bulunması şart. Alınacak nakit miktar, şirketin önceden açıkladığı hisse başına net temettü tutarına ve elde olan hisse senedi adedine bağlı. Örnek olarak X şirketi hisse başına 1 TL net temettü ödeyeceğini söyledi ve portföyde X hissesinden 3.000 adet var. 3.000 TL’niz temettü ödeneceği tarihten iki gün sonra hesaba geçtiği belirtiliyor. Temettünün dağıtılacağının açıklandığı tarihte hisse senedi fiyatı ödenen temettü miktarı oranında düşer.

Yorumlar