Türk Telekom internet hızını mı düşürecek? Açıklandı...

2019'da AKK'lerin kaldırılacağı haberinin ardından Türk Telekom'un farklı bir şekilde hız düşüreceği iddiaları ortalığı karıştırdı. Peki Türk Telekom internet hızını düşürecek mi? İşe detaylar...

Türk Telekom internet hızını mı düşürecek? Açıklandı...

Türk Telekom internet hızını düşürecek mi? İşe detaylar... BTK’nın 27 Aralık 2016’da aldığı karara göre internet servis sağlayıcılar (İSS), 31 Aralık 2018’de AKK, AKN ve türevi uygulamalara son vermek zorunda. AKK uygulamasına göre kullanıcıların internet hızı, paketinde belirtilen GB’ı aştıktan sonra düşürülüyor. BTK’nın kararına göre hız düşürme uygulamaları sona erecek. Ancak kullanıcılara iletilen bilgilere göre Türk Telekom, AKN yerine farklı bir yöntem ile kullanıcıların hızını düşürecek.

Türk Telekom, şuan yürürlükte olan AKN’li tarifelerde 16 Mbps internet hızını 5 Mbps’e, 20 Mbps internet hızını 10 Mbps’e düşürüyor. BTK’nın kararına göre bu hızların düşmeden devam etmesi lazım. Türk Telekom'dan yapılan açıklamaya göre, durumun sözleşmeye aykırı olmadığı, sözleşmede 5Mbps yazmasına karşın Türk Telekom'un kullanıcı lehine olacak şekilde 8Mbps olarak süreci uygulayacağı belirtildi.

Ek paket uygulaması ile hız düşürülüyor

Türk Telekom’un kullanıcılarına gönderdiği bilgilendirme metnine göre kullanıcıların herhangi bir onayı olmaksızın AKN’li sınırsız tarifeler, kotalı tarifelere dönüştürülüyor. Örneğin 150 GB AKN’li 16 Mbps sınırsız internet paketi tarifesi, kullanıcıların izni olmadan 150 GB kotalı pakete dönüştürülüyor. Kota bittikten sonra Türk Telekom’un ücretsiz ve sınırsız ek paketi devreye giriyor. Ek pakette ilginç bir durum var. Ek paketin internet hızı, tarifenin internet hızından daha düşük. Yani 16 Mbps kotalı pakete uygulanan ücretsiz ek paketteki 8 Mbps hızında internet sunuyor. 

Ana paket hızı > Ek paket devreye girdikten sonra düşeceği hız:

-8 Mbps > 5 Mbps
-16 Mbps > 8 Mbps
-24 Mbps > 10 Mbps
-35 Mbps > 20 Mbps
-50 Mbps > 35 Mbps
-100 Mbps > 35 Mbps

Türk Telekom, tarife değişiminin yapılacağı ile ilgili bilgilendirme metnini kullanıcı faturalarının sağ alt bölümüne yerleştirmiş. Firmanın ifadesine göre kota + ek paket uygulaması 1 Aralık 2018 tarihinde başlayacak.

TÜRK TELEKOM'DAN AÇIKLAMA

Türk Telekom'dan yapılan açıklamaya göre durumun sözleşmeye aykırı olmadığı, sözleşmede 5Mbps yazmasına karşın Türk Telekom'un kullanıcı lehine olacak şekilde 8Mbps olarak süreci uygulayacağı belirtildi.

(Donanım Haber)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER