Dikkat! Siber saldırılara hazırlıklı olun: Milyonlarca e-mail adresi internete sızdı!

Hacker'lar son dönem de tam olarak 770 milyonu aşkın e-posta adresine saldırıp ele geçirdiler. Bu saldırılar her geçen gün artmakta ve e-mail adreslerinizi kaybetmemek için önlemler almamız gerekmekte. İşte detaylar...

Dikkat! Siber saldırılara hazırlıklı olun: Milyonlarca e-mail adresi internete sızdı!

Bugün için e-posta adresimizle pek çok yere kayıt oluyoruz; hatta aradan geçen zaman içinde hangi sitelere e-posta adresimizi verdiğimizi bile unutuyoruz. Bu internet sitelerine siber saldırı olmuş mu olmamış mı hiçbir fikrimiz yok. Troy Hunt isimli güvenlik uzmanı, durumun vahametini ortaya koymak adına kullanıcıların e-posta adreslerinin çalınıp çalınmadığını anlamaları için özel bir platform kurmuş ve bu platforma Have I Been Pwned ismini vermiş. 

Bu platform, bugüne kadar gerçekleşmiş olan siber saldırılarda Hunt’un elde edebildiği kişisel verilere ait veri tabanlarını içinde bulunduruyor ve dileyen herkes bu platformda arama yapabiliyor. Herhangi bir veri kaydedilmediği için kullanıcılar e-posta veya şifrelerini karşılaştırabiliyor.

Hunt'ın bu veritabanında 772 milyon e-posta adresi bulunuyor. Gerçekten de çok yüksek bir sayıdan bahsediyoruz! Diğer yandan bir hack forumundan paylaşılan veri tabanı yaklaşık olarak 87GB ve 2.6 milyardan fazla satır barındırıyor.

Bunun yanı sıra Collection #1 ismi verilen bu özel veri tabanında 21 milyon adet de şifre bulunuyor ki görüleceğe üzere artık herhangi bir yerden e-posta adresimizin internete sızmaması pek mümkün görünmüyor. 

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2019, 17:17

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER