Anasayfa /  Eğitim

TDK ve TTK (Türk Dil ve Tarih Kurumu) burs başvurusu nasıl yapılır?

Atatürk Türk Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesinde lisans öğrencilerine 1.000-2.000 TL arasında burs verilecek. Atatürk Türk Dil ve Tarih Yüksek Kurumu lisans burs başvuru süreci başladı. Üniversite öğrencileri tarafından nasıl başvuru yapılacağı, burs ücretinin ne kadar olduğu büyük bir merakla araştırılmaya başlandı. İşte detaylar...

Abone ol
Abone ol 25 Kasım 2021 15:18

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesinde yer alan Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu tarafından 2021 yılı burs başvuru ilan metninde yer verilen ilgili bölümleri tercih eden öğrencilere en düşüğü aylık 1.000 TL olmak üzere 2.000 TL’ye kadar lisans burs desteği sağlanacaktır. Söz konusu burs başvurularının başlamasının ardından nasıl başvuru yapılacağı, başvuruların ne zaman biteceği merakla araştırılmaya başladın. Ayrıntılar haberimizde...

YKS Başarı Sıralaması Bursu: İlan edilen sosyal bilim bölümlerine ilk üç tercihinden biri, yabancı dil bölümlerine ise ilk tercihi olarak yerleşenlerden başarı sıralaması ilk 1-1000 arası olanlara aylık 2.000 TL, 1001-5000 arasına 1.500 TL, 5001-15000 arasına ise 1.000 TL lisans bursu verilecektir.

Yerleştirme Sıralaması Bursu: İlan edilen bölüme birinci sırada (en yüksek puan ile) yerleşenlere aylık 1.000 TL burs verilecektir.

Türk Dil ve Tarih Kurumu tarafından yapılan burs duyurusu şu şekilde:

BAŞVURULAR NE ZAMAN?

Söz konusu başvurular 22-30 Kasım tarihleri arasında alınacaktır.


Türk Dil ve Tarih Kurumu tarafından yapılan burs duyurusu şu şekilde:

Çift Ana dal/Yan dal Bursu

İlan edilen bölümlerde öğrenim görmekte olup ilgili bölüme ek olarak yabancı dil bölümlerinde yan dal veya çift ana dal programına kayıtlı olan veya yabancı dil bölümlerinde öğrenim görmekte olup ilan edilen bölümlerde çift ana dal programına kayıtlı olan lisans ara sınıf öğrencilerine not ortalamasına göre aylık 2.000-1.500-1.000 TL olmak üzere 3 kademede burs verilecektir.

Buna göre Türk Dil Kurumu; ilk 3 tercihinden biri olarak Türk Dili ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları, Türkçe Öğretmenliği bölümlerinden birine yerleşen toplam 505 lisans öğrencisine başarı sıralamasına göre 1.000-2.000 TL arasında ve yine bu bölümler içerisinde kazandığı bölüme en yüksek puanla yerleşen 255 lisans öğrencisine 1.000 TL olmak üzere burs verecek. Ayrıca yabancı dil bölümlerine de burs verecek olan Türk Dil Kurumu ilk tercihi olarak Arap Dili ve Edebiyatı, Arnavut Dili ve Edebiyatı, Boşnak Dili ve Edebiyatı, Bulgar Dili ve Edebiyatı, Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı, Çin Dili ve Edebiyatı, Ermeni Dili ve Edebiyatı, Fars Dili ve Edebiyatı, Fransız Dili ve Edebiyatı, Gürcü Dili ve Edebiyatı, Hindoloji, Hungaroloji, İbrani Dili ve Edebiyatı, İspanyol Dili ve Edebiyatı, İtalyan Dili ve Edebiyatı, Japon Dili ve Edebiyatı, Kürt Dili ve Edebiyatı, Leh Dili ve Edebiyatı, Rus Dili ve Edebiyatı, Sinoloji, Süryani Dili ve Edebiyatı, Ukrayna Dili ve Edebiyatı, Urdu Dili ve Edebiyatı, Yunan Dili ve Edebiyatı, Arapça Mütercim-Tercümanlık, Bulgarca Mütercim-Tercümanlık, Çince Mütercim Tercümanlık, Farsça Mütercim-Tercümanlık, Fransızca Mütercim-Tercümanlık, İngilizce Fransızca Mütercim-Tercümanlık, Rusça Mütercim-Tercümanlık bölümlerinden birine yerleşen toplam 186 lisans öğrencisine başarı sıralamasına göre 1.000-2.000 TL arasında burs sağlayacak. Buna ek olarak çift ana dal/yan dal bursu kapsamında ilgili bölümlerde öğrenim gören toplam 50 lisans öğrenci burstan yararlanacak.

Türk Tarih Kurumu ise ilk 3 tercihinden biri olarak Tarih, Tarih Eğitimi, Tarih Öğretmenliğibölümlerinden birine yerleşen toplam 400 lisans öğrencisine başarı sıralamasına göre 1.000-2.000 TL arasında ve yine bu bölümler içerisinde kazandığı bölüme en yüksek puanla yerleşen 50 lisans öğrencisine 1.000 TL olmak üzere burs verecek. Ayrıca ilk 3 tercihinden biri olarak Arkeoloji bölümüne yerleşen 12, Sanat Tarihi bölümüne yerleşen 12, Antropoloji bölümüne yerleşen 12, Coğrafya bölümüne yerleşen 12, Felsefe bölümüne yerleşen 12, Sosyoloji bölümüne yerleşen 12, Siyaset Bilimi bölümüne yerleşen 12, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümüne yerleşen 12 ve Uluslararası İlişkiler bölümüne yerleşen 12 kişi olmak üzere toplam 108 lisans öğrencisine başarı sıralamasına göre 1.000-2.000 TL arasında burs desteğinde bulunacak. İlgili bölümlerde öğrenim gören 92 lisans öğrencisi de çift ana dal/yan dal bursundan yararlanacak.

Türk Dil Kurumu için Türk Dili ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları, Türkçe Öğretmenliği bölümleri ile ilan edilen yabancı dil öğretim bölümlerinden herhangi birinde öğrenim görmekte olup ve aynı zamanda bu bölümlerden bir diğerinde çift ana dal veya yan dal yapmaları; Türk Tarih Kurumu için ise Tarih bölümünde öğrenim görmekte olup ve aynı zamanda ilan edilen diğer bölümlerden birinde (Arkeoloji, Sanat Tarihi, Antropoloji, Coğrafya, Felsefe, Sosyoloji, Siyaset Bilimi, Uluslararası İlişkiler, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Arap Dili ve Edebiyatı, Çin Dili ve Edebiyatı, Ermeni Dili ve Edebiyatı, Fars Dili ve Edebiyatı, İspanyol Dili ve Edebiyatı, İtalyan Dili ve Edebiyatı, Rus Dili ve Edebiyatı, Süryani Dili ve Edebiyatı ve Yunan Dili ve Edebiyatı) çift ana dal veya yan dal yapmaları veya bu bölümlerden birinde öğrenim görmekte olup aynı zamanda Tarih bölümünde çift ana dal veya yan dal yapmaları hâlinde verilecek burslardan kontenjanlar dâhilinde faydalanabilecek.

Etiketler TDK TTK burs başvurusu
Yorumlar