Anasayfa /  Güncel

Taksim'de polisten 'Onur Yürüyüşü'ne müdahale!

LGBT Onur Haftası kapsamında İstiklal Caddesi’ne çıkmak ve basın açıklaması yapmak isteyen gruba polis izin vermedi. Taksim'e yürümekte ısrara eden eylemciler gözaltına alındı. Bir polis LGBTi bayraklarını çöpe attı. Cihangir'de bir cafede bulunanlara da polis müdahalede bulundu.

Abone ol
Abone ol Editör Mehmet Durna 26 Haziran 2022 20:19

İstanbul Valiliği, LGBT Onur Haftası kapsamında Beyoğlu’nda yapılacak olan yürüyüşe izin vermedi. Yasak kararına rağmen İstiklal Caddesi’ne çıkıp basın açıklaması yapmak isteyenler Cihangir ara sokaklarda bir araya geldi. LGBT bayrağı açarak slogan atan eylemciler, gözaltına alındı. Polis aracına bindirilen eylemciler İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Fındıklı tarafına doğru yürüyen bir grup ise kısa süreli bir açıklama yaparak Karaköy istikametine doğru gitti.

NELER OLDU?

Türkiye'nin farklı kentlerinde LGBTİQA+ Onur Haftası etkinliklerine yönelik yasak kararları alınırken, İstanbul'daki yürüyüş ve eylemlere de valilik tarafından yapılan açıklamayla izin verilmeyeceği duyuruldu. Aktivistler, engelleme girişimlerine rağmen daha önce Beyoğlu'nda yapacaklarını açıkladıkları Onur Yürüyüşü'ne çağrıda bulundu.

Saat 17.00'de Sıraselviler'de düzenlenecek yürüyüş öncesinde yine valilik talimatıyla bazı metro seferleri iptal edilirken, bölgedeki pek çok sokak ve cadde de trafiğe kapatıldı. Öğlen itibarıyla başlayan polis müdahalesi ve gözaltılara rağmen LGBT eylemcileri, Kabataş'ta basın açıklaması yaptı.

Halk, polis müdahalesini tencere tavayla protesto etti. Bolahenk Sokak ile Mebusan Yokuşu’nun kesiştiği noktada polis 15:00 itibariyle eylemcilere müdahal etti. Çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Yorumlar