Anasayfa /  Kültür sanat

Spotify Spotify, 2019'un en çok dinlenenlerini açıkladı

Spotify, 2019 yılının en çok dinlenen şarkı, şarkıcı, albüm ve podcastlerinin hangileri olduğunu, aynı zamanda 2010 yılından bu yana en çok dinlenenleri yayınladı.

Abone ol
Abone ol 03 Aralık 2019 14:23

Spotify, 2019 yılının en çok dinlenen şarkı, şarkıcı, albüm ve podcastlerinin hangileri olduğunu, aynı zamanda 2010 yılından bu yana en çok dinlenenleri yayınladı.

Yılın sonuna doğru yaklaşırken, 2019’un bıraktığı iyi şarkılar, filmler, uygulamalar listesi kullanıcıların önüne çıkmaya devam ediyor. Webtekno'nun aktardığına göre ünlü müzik dinleme uygulaması Spotify da kullanıcılarının en fazla dinlediği, takip ettiği isimleri açıkladı. 

Dünyada en fazla dinlenen şarkıcılar
Spotify’da 2019 yılında Post Malone, 6.5 milyar dinlemeyle en fazla dinlenen sanatçı oldu. Söz yazarı da olan ünlü şarkıcı, 12 haftadır yayında olan albümü Hollywood’s Bleeding ile Spotify’ın Wrapped listesine girmeyi başardı.

Post Malone, Swae Lee ile beraber hazırladığı 'Sunflower' (Spiderman: Into the Spiderverse) şarkısı yılın en fazla dinlenen üç şarkısından biri oldu ve sanatçıyı üç ana kategori de listeye sokmayı başardı. 

Post Malone’un ardından en fazla dinlenen şarkıcı, Grammy Ödüllü 17 yaşındaki şarkıcı ve söz yazarı Billie Eilish oldu. Billie Eilish, 'When We All Fall Asleep, Where Do We Go?' albümü ile Spotify’da 6 milyar dinlenmeye ulaştı. Eilish’in albümü 2019 yılında en fazla dinlenen albümü de oldu. Ünlü şarkıcının hit parçası olan 'Bad guy' da 2019’un en fazla dinlenen ikinci şarkısı oldu. 

Dünyada en fazla dinlenen şarkılar

Spotify’da 2019 yılında en fazla dinlenen şarkı Camila Cabello ve Shawn Mendes’in şarkısı 'Señorita' oldu. Señorita’yı Billie Eilish’in 'Bad guy'ı izleyerek ikinci oldu. Bad guy’ın arkasından Post Malone ve Swae Lee’nin beraber seslendirdiği 'Sunflower' Spotify’da 2019 yılında en fazla dinlenen şarkı oldu. 

Türkiye'de en çok dinlenen isim: Ezhel

Ezhel, geçen seneki yerini koruyarak, Türkiye’de 2019 yılının en çok dinlenen sanatçısı olurken, yılın şarkısı da yine Ezhel’den geldi. “Felaket” 2019’da Spotify’da en çok dinlenen şarkı olarak zirvedeki yerini aldı. Billie Eilish’in “WHEN WE ALL FALL ASLEEP, WHERE DO WE GO?” albümü Spotify’da dünya genelinde 2019 yılının en çok dinlenen albümü oldu. Ben Fero’nun ORMAN KANUNLARI albümü Türkiye’de 2019 yılının en çok dinlenen albümü olarak birinci sırada yer aldı.

'Felaket'in ardından en çok dinlenen şarkıysa, Norm Ender'in aralarında Ezhel ve Ben Fero'nun da bulunduğu bir dizi rap sanatçısına attığı diss olan 'Mekanın Sahibi' oldu.

Türkiye'de en çok dinlenen albüm: Orman Kanunları

Ben Fero’nun 'Orman Kanunları' albümü Türkiye’de 2019 yılının en çok dinlenen albümü olarak birinci sırada yer aldı. Aynı albümde yer alan 'Biladerim için' adlı şarkı da, Felaket ve Mekanın Sahibi'nden sonra en çok dinlenen üçüncü şarkı oldu.

2010’dan beri Spotify’da en fazla dinlenenler
Spotify, bu yıl aynı zamanda son 10 yılda Spotify’da en fazla dinlenenleri de sıraladı. Spotify’da son on yılda en fazla dinlenen şarkıcı Drake oldu. Drake’in ardından ikinci Ed Sheeran olurken, üçüncü Post Malone oldu. 

Dünyada en çok dinlenen isim: Post Malone

2019 Özeti (Wrapped) verilerine göre Post Malone, Spotify’da dünya genelinde en çok dinlenen sanatçı oldu. 6,5 milyar dinlenme ile rapçi, şarkıcı/söz yazarı Post Malone ilk kez, Spotify 2019 Özeti listesinde zirveye yükseldi. 

Türkiye’de zirvenin ilk 3 koltuğunu yine rap sanatçıları doldurdu. Ezhel’i sırasıyla Ben Fero ve Sagopa Kajmer takip etti. Listenin 4’üncü sırasında popun kraliçesi Sezen Aksu Top 5 listesindeki tek kadın olarak öne çıkarken, sevilen indie rock grubu Yüzyüzeyken Konuşuruz beşinci sırada yer aldı. Türkiye’de en çok dinlenen TOP 5 Erkek sanatçılara baktığımızda rap, en çok dinlenen TOP 5 kadın sanatçılara baktığımızda ise pop üstünlüğü ortaya çıktı. Listeyi daha da genişletirsek, en çok dinlenen TOP 10 Sanatçı listesinin 9’u lokal sanatçılardan oluşurken, listedeki tek yabancı sanatçı ise 6’ıncı sırada bulunan Billie Eilish oldu.

 

Etiketler kültür sanat spotify
Yorumlar