Anasayfa /  Güncel

Soylu'dan kaymakam adaylarına ilk ders

Soylu'dan kaymakam adaylarına ilk ders

Abone ol
Abone ol 01 Kasım 2016 22:47

Soylu'dan kaymakam adaylarına ilk ders

İçişleri Bakanı Soylu, kaymakam adaylarına, "Bilmenizi istiyorum ki burada bırakmamız gereken en önemli unsur bir hoş sedadır." dedi.

suleyman-soylu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "102. Dönem Kaymakamlık Kursu Açılışı ve 15 Temmuz Şehitlerini Anma Programı"na katıldı.

Bakan Soylu, daha sonra kaymakam adaylarına "Demokrasi ve milli irade" konulu ilk dersi verdi. Soylu, kaymakam adayı 55 kişi için toplam 42,5 aylık bir eğitim sürecinin son 2 aylık periyoduna girildiğini söyledi.

Bu görevin ağırlığını, gidecekleri yerlerde insanların ilgisini, temsil ettikleri makama verilen önemi görünce anlayacaklarını belirten Soylu, vatandaşın kaymakamı 'devlet' bildiğini ifade etti.

Kaymakamın, milletin karşısında ayağa kalkmak, sözüne, diline dikkat etmek zorunda olduğunu vurgulayan Soylu, "Devleti temsil ettiğinizi elbette bileceksiniz ama kendinizi vatandaşın üzerinde bir devlet gibi asla görmeyeceksiniz." ifadesini kullandı.

Soylu, kaymakamların türkülere konu olan efsaneler arasında olmak, dualarda, dillerde anılmak istiyorlarsa milletin derdiyle dertlenmek, mutluluğuyla sevinmek zorunda olduklarını belirterek, bu milletin, kendilerinden olanı asla yalnız bırakmayacağını bildirdi.

Devletin ne olduğunun anlaşılacağı yerin de kaymakamlık olduğunu vurgulayan Soylu, şöyle konuştu:

"Kadrolar gelip geçicidir, fani şeylerdir. Benden önce de içişleri bakanımız vardı, benden sonra da içişleri bakanımız olacak. Benden çok sonra da içişleri bakanımız olacak. Sizden önce de kaymakamlar vardı, sizden sonra da kaymakamlar olacak. Bilmenizi istiyorum ki burada bırakmamız gereken en önemli unsur bir hoş sedadır. O hoş seda bu millete hizmettir, o hoş seda bu devlete hizmettir, o hoş seda bu topraklara hizmettir, o hoş seda insanlığa hizmettir, o hoş seda yaratılış gayemize hizmettir."

"9-5 mesaisini unutun"

Soylu, "Bu ülkenin cumhurbaşkanı, başbakanı her gece, şahit olduğum için çok rahat bir şekilde ifade ediyorum, üçlere dörtlere kadar çalışıyorsa, ey kaymakam kardeşlerim 9-5 mesaisini şimdiden unutun. Devletin bu önemli katında eğer 9-5 mesaisiyle, 'acaba beşten sonra ben ne yapabileceğim' denilen bir anlayış içinde bulunuyorsanız bilin ki kayıptayız. Biz Norveç değiliz. Biz, etrafındaki coğrafyada 24 saat zihnini berrak ve ayakta tutmak zorunda olan bir anlayışın sahipleri olmalıyız." görüşüne yer verdi.

Kaymakam adaylarına doğruluktan ayrılmamalarını da öğütleyen Soylu, koltuğun değil, milletin, vatandaşın önemli olduğuna işaret etti. Soylu, "Allah razı olsun" denilmesinin onları kötülüklerden koruyacağını belirtti.

Soylu, kaymakam adaylarının göreve başladıklarında ailelerine de zaman ayırmaları gerektiğini ifade ederek, onlara tavsiyelerde bulundu. Bakan Soylu, "Elbetteki kaymakam olacağız, ama en önce insan olacağız." dedi.

Yorumlar