Anasayfa /  Politika

Soylu isyan etti: HDP'ye gidip geçmiş olsun desinler

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, HDP Esenyurt ilçe binasına terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın afiş ve posterlerinin asılmasına ilişkin, "Ortaklarına yanlış yapıyorlar" dedi.

Abone ol
Abone ol 27 Ocak 2021 19:02

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bolu'da düzenlenen 'Terörle Mücadele Şube Müdürleri Değerlendirme Çalıştayı'na katıldı.

Soylu, yaptığı konuşmada, Esenyurt'ta HDP'nin ilçe binasında karşılaşılan manzarayı hep birlikte gördüklerini belirterek, "Aslında bizim o görüntüler üzerine burada herhangi bir şey söylememiz, çıkıp konuşma yapmamız da gerekli değildir. Allah'ınızı seversiniz; birileri sabahtan akşama kadar konuşuyor. Hiç Esenyurt'ta HDP binasındaki terör manzaralarından bahsettiler mi? Bir cümle bahset, Allah rızası için bir cümle bahset. Benim valime, kaymakamıma, yargıcıma 'militan' diyenler... Bir tek cümle bahset, Allah rızası için bahset. Bu kadar mı koptunuz Türkiye'den? Esenyurt'ta ve Diyarbakır'da HDP binasında çıkan manzaraların hiçbirisine en ufak bir ses çıkarmıyor. Biz aynı milletin evlatları değil miyiz? Ne çabuk sizi kandırdılar, aklınızı çeldiler, koltuklarla, iktidar hırsıyla aklınızı başınızdan aldılar?" diye konuştu. 

Birtakım çevrelerin devlete saldırmayı maharet sandığına işaret eden Soylu, şöyle devam etti:

"Ben 2 yıl önce söylemişim. Halka açık bir toplantıda, 'Terör örgütüne en fazla militanın devşirildiği yer, Esenyurt HDP binasıdır' demişim. Bir kere merak ettiniz de sordunuz mu? İşte gördük. Bunları bildiğimiz için terör örgütüne katılım 2020 yılı içerisinde 53'e düşmüştür. Son yerel seçimlerden sonra terörle iltisaklı olduğu için görevlendirme yaptığımız aynı partinin belediye başkanlarına koşa koşa 'geçmiş olsun'a gidenler, Esenyurt'a kadar giderler mi bilmiyorum. Gitmelerini bekliyorum, geç kaldılar. Esenyurt HDP binasına gidip, 'geçmiş olsun' desinler bence. Demeleri lazım, ayıp ediyorlar. Ortaklarına yanlış yapıyorlar. PKK'nın desteğiyle ortaya koymuş oldukları sonuçları kendilerine oluşturanlara yanlış yapıyorlar. Gitsinler. Bu kadar zor zamanda yalnız bırakılır mı insanlar? Yanlarında olsunlar, sosyal mesafeye uyarak birlikte çay içsinler.

"Buna daha ne kadar göz yumacaklar?"

Buradaki fotoğraf nettir. Bugün vali ve kaymakamlarımıza, jandarmamıza, polisimize 'militan' diyenlerin bu fotoğrafa ne diyeceklerini duymak, elbette ki bizim hakkımızdır. Bu teşkilatın evladını şehit veren anne, babanın ve bu milletin hakkıdır. İçişleri Bakanı olarak sormak istiyorum. Buna daha ne kadar göz yumacaklar, bunu daha ne kadar görmezden gelecekler? 'Maske' uyarısı yapan bir polisin ağzından çıkan tek bir yanlış cümleyi günlerce sosyal medyada linç malzemesi yapanlar, Esenyurt'taki bu hadiseye hiçbir şey söylemeyecekler mi? Bir siyasi partinin ilçe binasının duvarında PKK terör örgütünün bayraklarının, sözde liderinin posterlerinin olmasına sözleri yok mu?"

"Az buçuk ülke sevginiz varsa bu alandan çıkın"

Polis ve jandarmanın attığı adımların bile sayıldığına; valinin, kaymakamın ağzından çıkan her kelimenin, attığı her tweetin, çektirdiği her fotoğrafın takip edildiğine dikkati çeken Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"O ilçe binasındaki fotoğrafı neden yok sayıyorlar? PKK'ya, terör örgütüne deva bulmaya çalışanlar niye sesiniz çıkmıyor? Koştura koştura şehit ailelerimize gitmeyip orada terör örgütüne destekçilik yapanların evine gidip Türkiye Cumhuriyeti devletini ve kahraman evlatlarımızı dünyaya haksız bir yere şikayet etmeye çalışanlar, hadi koştura koştura Esenyurt binasına gitsenize, PKK'ya deva bulsanıza... HDP binasına gidin. Geçen gün milletvekilinin oradan çıkarken o annelere yaptığı edepsiz davranış gibi belki siz de bir davranış yaparsınız. Terörle mücadeleyi siyaset alanına taşımaya çalışanlara buradan sesleniyorum. Az buçuk ülke sevginiz varsa bu alandan çıkın. Buranın siyasetini yapmayın. Bir muhalefet lideri de 'Garipsedim' diyebilmiş. Lanetleyemediniz mi, diliniz varmadı mı? Bu mudur? Bu kadar mı tepki verebildiniz?

"İlkokulda okudukları İstiklal Marşı'nı unutanlara yazıklar olsun"

PKK bayraklarını, posterlerini parti binasına asanlara değil, onlara sessiz kalanlara ve garipseyenlere söylüyorum. Bu milletin şehit ve gazilerin ahını alırsınız. Öyle her şey ucuz değil. Bu evlatların inlerine nasıl girdiğini biliyor musunuz? Ölümüne giriyorlar oraya. Onlar ilkokulda okudukları İstiklal Marşı'nı unutmadılar, onun için giriyorlar. İlkokulda okudukları İstiklal Marşı'nı unutanlara yazıklar olsun, 'yuh' olsun. Sen devletin valisine 'militan' diyeceksin... 'Militan' doğru, sen evinde rahat rahat uyurken gece gündüz polisiyle jandarmasıyla sağlıkçısıyla vatandaşıma bir şey olmasın diye salgınla mücadele ettiği için 'militan.' Aman bir tane asayiş olayı olmasın diye emniyet müdürüyle jandarma komutanıyla kafa kafaya verip acaba ilimizin huzurunu çok daha iyi nasıl sağlarız dediği için 'militan.' Türkiye bunlara rağmen bu başarıları elde etti ve buna devam edecek."

Etiketler Süleyman Soylu
Yorumlar