Anasayfa /  Foto Galeri

Sosyal medyayı sallayan Salda Gölü'nün son görüntüsü ile ilgili açıklama

Son görüntüsü ile sosyal medyayı ayağa kaldıran Salda Gölü'nün durumu ile ilgili ortaya atılan iddialara yanıt geldi.

Sosyal medyayı sallayan Salda Gölü'nün son görüntüsü ile ilgili açıklama - Sayfa 1

Burdur’da, Maldivler’e benzetilen, turkuaz suyu ve bembeyaz kumsalı ile tanınan Salda Gölü’ndeki son çekilen görüntüler büyük tepki çekti. Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü’nün bazı noktalarında su çekilmesi yaşandığı ve bataklık alanlar oluştuğu iddia edilmişti. İddiaların ardından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikli Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Hacı Abdullah Uçan, Salda Gölü'nde incelemelerde bulundu.

Sosyal medyayı sallayan Salda Gölü'nün son görüntüsü ile ilgili açıklama - Sayfa 2

"MEVSİM NORMALLERİ ÇERÇEVESİNDE SU ÇEKİLMESİ..."

Dünyanın en güzel doğal miraslarından sayılan Salda Gölü'nün son haliyle ilgili ise açıklama geldi. Uçan "Görüntülerdeki yerin bataklık olmadığı, bu alanda mevsim normalleri çerçevesinde su çekilmesinin olduğu tespit edilmiş olup, sarı çamur görüntüsünün bu alandaki gölü besleyen gözelerden sızan suların üzerine, çevredeki ormanlar ve sazlık alanlardan çıkan polenlerin rüzgarla taşınmasından kaynaklı olduğu tespit edildi" dedi.

Sosyal medyayı sallayan Salda Gölü'nün son görüntüsü ile ilgili açıklama - Sayfa 3

Salda Gölü Koruma Projesi çalışmalarının en üst düzeyde çevre hassasiyetiyle sürdürülmekte olduğunu açıklayan Uçan, "Bu kapsamda yaptığımız tüm çalışmalarda üniversitelerimizden akademisyenler, sivil toplum kuruluşları ve bakanlığımız temsilcilerinin yer aldığı Bilimsel Çalışma Kurulunun tavsiye kararlarına uyulmaktadır. Doğal mirasımız olan bu bölgenin, eşsiz güzelliğinin gelecek nesillere ulaştırılması amacıyla bilimsel hassasiyetler de göz önünde bulundurularak Cumhurbaşkanımızın kararıyla Salda Gölü ve Çevresi 2019 yılında Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edildi" diye konuştu.

Sosyal medyayı sallayan Salda Gölü'nün son görüntüsü ile ilgili açıklama - Sayfa 4

"ARAÇLARIN VE İNSANLARIN GİRİŞİ YASAKLANDI"

Bakanlığın yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler veren Hacı Abdullah Uçan, "Beyaz Adalar bölgesinde, gölün kıyısına araçların ve insanların girişi yasaklanmıştır. Bu bölgede taşıma kapasitesi belirlenerek ziyaretçi sayısı kısıtlanmıştır.