Anasayfa /  Politika

Son seçim anketi sonuçları açıklandı ! Yerel seçim 2019

Son seçim anketleri 31 Mart yerel seçimleri öncesi gelmeye devam ediyor. Son olarak Ada Araştırma Şirketi de yerel seçim anket sonuçlarını duyurdu. İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana'daki son durumun açıklandığı ankette özellikle Ankara ve Adana.

Abone ol
Abone ol 22 Şubat 2019 16:55

Son seçim anketleri 31 Mart yerel seçimleri öncesi gelmeye devam ediyor. Son olarak Ada Araştırma Şirketi de yerel seçim anket sonuçlarını duyurdu. İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana'daki son durumun açıklandığı ankette özellikle Ankara ve Adana.

31 Mart yerel seçimleri öncesi seçim anketleri gündemdeki yerini koruyor. Yerel seçimler için yapılan son anket çalışmasını Ada Araştırma Şirketi duyurdu. 10-17 Şubat tarihleri arasında 6 büyükşehiri kapsayan anket çalışmasında, AK Parti'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Mehmet Özhaseki ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım ipi göğüslüyor.

Son seçim anketi şaşırttı o iki ilde müthiş yarış - Sayfa 2

Anket çalışması, seçmenin yerel seçim gündemini nasıl değerlendirdikleri, gündemdeki olayları nasıl algıladıkları, Mart ayında yapılacak yerel seçimlerine yönelik parti tercihleri, parti tercih kriterlerini ve aday tercih kriterlerini ölçmek ve değerlendirmek için gerçekleştirildi. 

Son seçim anketi şaşırttı o iki ilde müthiş yarış - Sayfa 3

Araştırma, 6 büyükşehirde yaşayan, 18 yaş ve üzeri toplam 6 bin 500 katılımcıyla önceden hazırlanmış soru formuna bağlı olarak (C.A.T.İ) bilgisayar destekli telefonla anket yapma tekniği ile gerçekleştirildi.

Son seçim anketi şaşırttı o iki ilde müthiş yarış - Sayfa 4

Elde edilen veriler, kontrol edildikten sonra bilgisayar ortamına aktarıldı, SPSS istatistik paket programı yardımıyla çözümlemeler yapıldı. Araştırma örnekleminin oransal dağılımı, 6 büyükşehirde yer alan seçmen büyüklüğüne göre tespit edildi. Araştırma örnekleminin, demografik bilgilere göre dağılımında TÜİK verileri, lokasyon dağılımında ise genel seçimlerdeki seçmen sayısı baz alındı.

Son seçim anketi şaşırttı o iki ilde müthiş yarış - Sayfa 5

Araştırmanın yüzde 47,9'u kadın, yüzde 52,1'i ise erkek profilden oluştu. Siyasi düşünce olarak tanımlanan kimliğin yüzde 32,1'i Atatürkçü, yüzde 29,2'si milliyetçi, 16,4'ü muhafazakar, 11,6'sı sosyal demokrat, 5,3'ü sosyalist, 3,8'i laik, 1,6'sının ulusalcı kesimden oluştu.

Son seçim anketi şaşırttı o iki ilde müthiş yarış - Sayfa 6

Yüzde 66,7'lik kesim oy vereceği parti ya da adayını kesinleştirdiğini belirtirken, sandık başında karar veririm diyen kesim 6,2 oldu. Son gece karar veririm diyen yüzdelik dilim ise 4,8 oranında oldu.

Son seçim anketi şaşırttı o iki ilde müthiş yarış - Sayfa 7

İSTANBUL'DA BİNALİ YILDIRIM ÖNDE

Araştırmada, vatandaşa 'Bugün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi olsa hangi adaya oy verecekleri' soruldu. Yüzde 40,6'lık kesim AK Parti'nin adayı Binali Yıldırım, yüzde 36,2'lik kesim CHP'nin adayı ve Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu dedi.

Son seçim anketi şaşırttı o iki ilde müthiş yarış - Sayfa 8

ANKARA'DA AK PARTİ AZ BİR FARKLA KAZANIYOR

'Bugün Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi olsa hangi adaya oy verecekleri' sorulan vatandaşlardan yüzde 48,6'lık kesim AK Parti'nin adayı Mehmet Özhaseki, yüzde 47,9'luk kesim ise 'CHP'nin adayı Mansur Yavaş' dedi.

Son seçim anketi şaşırttı o iki ilde müthiş yarış - Sayfa 9

İZMİR'DE CHP RAHAT

CHP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer'in yüzde 40,9, AK Parti'nin adayı Nihat Zeybekci'nin ise yüzde 28,9 oy alacağı öngörüldü.

Son seçim anketi şaşırttı o iki ilde müthiş yarış - Sayfa 10

ADANA'DA ZEYDAN KARALAR ÖNDE

Anket çalışmasında, Cumhur İttifakı'nın Adana Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hüseyin Sözlü'nün yüzde 37,4, CHP'nin Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak gösterdiği Zeydan Karalar'ın ise 40,6 oy alacağı öngörüldü.

Son seçim anketi şaşırttı o iki ilde müthiş yarış - Sayfa 11

Seçim kampanyası kapsamında vatandaşlara rahatsız oldukları iletişim araçlarının neler olduğu da soruldu. Yüzde 39,1'lik kesim hiçbiri derken, yüzde 25,4'lük kesim anons araçları, yüzde 13,3'lük kesim ise sosyal medya cevabını verdi. En etkili iletişim aracının ise yüzde 48,6 ile sosyal medya, yüzde 38,4'le televizyon olduğu belirlendi. 

Son seçim anketi şaşırttı o iki ilde müthiş yarış - Sayfa 12

Vatandaşlar sosyal medya araçlarından Facebook'u daha çok kullanıyor. Yüzde 43'lük kesim Facebook, yüzde 34,5'lik kesim ise İnstagramı kullanıyor. Sosyal medya aracını kullanma sıklığı ise yüzde 78,5 olarak belirlendi. 

Son seçim anketi şaşırttı o iki ilde müthiş yarış - Sayfa 13

Vatandaşların siyasi gelişmelerden sosyal medya ve televizyon aracılığı ile haberdar olduğu tespit edildi. Sosyal medya yüzde 34,2, televizyon ise 32,8 olarak belirlendi.


Yorumlar