Anasayfa /  Ekonomi /  Sektör Haberleri

Sıfır otomobil krizi ikinci el otomobilde talep patlaması ve fiyatlarda büyük zamı getirdi

Otomobil bayilerindeki sıfır otomobil krizi sürüyor. Vatandaşlar gittikleri bayilerde araç bulamayınca ikinci el otomobiller kıymete bindi. İkinci el otomobil piyasasında fiyat artışı yüzde 30'a yaklaştı.

Abone ol
Abone ol 27 Mart 2023 10:52

İkinci el otomobilde talep patlaması ile araç fiyatlarında büyük zam geldi

Bayilerdeki sıfır otomobil krizi sürüyor. Vatandaşlar gittikleri bayilerde araç bulamayınca ikinci el otomobiller kıymete bindi. İkinci el otomobil piyasasında fiyat artışı yüzde 30'a yaklaştı. En yüksek talep 10 yaş ve üstü araçlarda yaşanıyor. C segmenti aile otomobillerinin fiyatları uçtu. En ucuzu 400 bin liradan başlıyor.

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel ikinci el otomobil piyasasında yaşanan durumu anlattı. Dünya Gazetesi'nde yer alan habere göre Ertemel,  "Geçtiğimiz aralık ayında ÖTV matrah güncellemesinin ardından talep yükselmiş ve bu talebe bağlı olarak fiyatlar artmıştı. Bunun yanında artan maliyetler de fiyatların yükselmesindeki diğer etkenler arasında. İkinci el piyasasında aralık-mart itibarıyla yüzde 30’lara varan artışlar söz konusu” ifadelerini kullandı.

EN YÜKSEK TALEP 10 YAŞ VE ÜSTÜ

Ertemel'in açıklamalarından satır başları şöyle: 

“Yaş olarak yüksek talep 5 yaş ve üzeri araçlarda. En yüksek talep ise 10 yaş ve üstü araçlarda yaşanıyor. Marka/model olarak bakıldığında ise c segment aile otomobilleri en çok tercih edilen araçlar arasında. Bu araçların pek çoğu yerli üretim olduğundan emsallerine göre fiyat avantajı sunmasıyla tercih sebebi oluyor. Piyasa şartları ve mevcut koşullar itibarıyla önümüzdeki süreçte araç fiyatlarının yükseleceği kanaatindeyiz. Bu sebeple otomobil almak isteyen vatandaşlarımıza her zaman söylediğimiz şey, araç almak için bugün en doğru zaman.

HAMMADDE VE ÇİP KRİZİ

Global yaşanan hammadde ve çip problemleri gibi üretimi etkileyen sebepler neticesinde otomobil üretimi oldukça limitli gerçekleşiyor. Buna nazaran ülkemizdeki enflasyonist ortam ve fiyatların artacağı düşüncesiyle yatırım aracı olarak görülen otomobillere talep bir o kadar fazla. Dolayısı ile bekleme listesi aylarca uzayabiliyor. Oldukça limitli üretim ve yüksek talep ortamında bayilerin stokçuluk yaptığından söz edemeyiz. Fiyat yükselişlerini fırsat bilerek bu yöntemlere başvuranların sektör dışı kişi ya da kuruluşlar olduğunu düşünmekteyiz.

EN DÜŞÜK ARAÇ FİYATLARI 400 BİN LİRA!

En düşük araç fiyatları 400.000 TL’nin biraz altında başlıyor. Ancak bu baremin altında 3 model kalmış durumda. Arz sorunu sebebiyle de bulmak oldukça güç.”

Yorumlar