Anasayfa /  Foto Galeri

SGK ödemeleri başlattı! Asgari ücretli çalışan kadınlara 12.454 TL para veriliyor

Asgari ücret üzerinden maaş alanlara sevindiren haber! Asgari ücretli kadın çalışanlara SGK tarafından doğum parası veriliyor. İşte detaylar...

SGK ödemeleri başlattı! Asgari ücretli çalışan kadınlara 12.454 TL para veriliyor - Sayfa 1

Asgari ücret üzerinden maaş alanlara çok güzel bir haber verildi. SGK tarafından ödemelerin başladığı ve bu paraların PTT üzerinden alınabileceği aktarıldı. Asgari ücretli kadın çalışanlara SGK tarafından doğum parası veriliyor. 

SGK ödemeleri başlattı! Asgari ücretli çalışan kadınlara 12.454 TL para veriliyor - Sayfa 2

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından çeşitli destek ödemesi yapılırken bunlardan biri de kadınlara yapılan doğum yardım parası oluyor. Kadınların çalışma hayatına dönebilmesi ve iş hayatına geri kazandırılması için doğum yapan kadınlara ödeme yapılıyor. Bu ödeme tutarı ise 12 bin 454 TL oluyor. Başvuru yapıp bu parayı alacak olanlar ise paralarını PTT’den alabilecek.

SGK ödemeleri başlattı! Asgari ücretli çalışan kadınlara 12.454 TL para veriliyor - Sayfa 3

ARANAN ŞARTLAR
Kadınların bu yardım parasını alabilmesi için bazı şartlara haiz olması gerekiyor. Konu ile ilgili olarak doğum yapan kadınların haiz olması gereken şartlar da paylaşıldı. Bu şartlar şöyle aktarıldı:

SGK ödemeleri başlattı! Asgari ücretli çalışan kadınlara 12.454 TL para veriliyor - Sayfa 4

“Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması, İstirahatli olduğu süre içinde iş yerinde çalışmamış olması, (Sigortalı kadının isteği ve hekimin onayı ile doğuma 3 hafta kalıncaya kadar çalışma durumu hariç) İstirahatin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin yitirilmemiş olması, Doğum olayının canlı veya ölü olarak gerçekleşmiş olması”